„Hogy az árnyékból is lássuk a Napot” – élménybeszámolók a Közösségek Hetéről

Borsod-Abaúj-Zemplén megye volt az egyik legaktívabb terület az országból, nagyon sok programmal jelentkeztek az itt működő intézmények, szervezetek, közösségek. A már lezajlott színes programokból olvashatnak ízelítő.

 

„Hogy az árnyékból is lássuk a Napot” címmel tartott bemutatkozó estét a miskolci Napraforgó Egyesület a Közösségek Hete keretében a Herman Ottó Múzeum, Miskolci Galéria – Feledy Ház kiállítóterében.

Az egyesület munkája elsősorban a Miskolc-Lyukóvölgyben élő családok segítésére fókuszál, ebbe nyerhettek betekintést a rendezvényen megjelentek. Vass Kitti, az egyesület elnöke köszöntötte a termet megtöltő érdeklődőket, majd egy fejlesztési próbálkozás küzdelmes és buktatókkal teli folyamatát bemutató dokumentumfilm vetítésére került sor, amelyet tartalmas beszélgetés követett. Ez után egy korábban megvalósított közösségi lépcsőépítés mozgóképes dokumentációját tekinthették meg a jelenlévő érdeklődők. A szervezők elmondták: nem egyedüli alkalomról van szó, a rendezvénysorozat filmklub jelleggel a jövőben folytatódni fog.

 

Május 9-én 18 órától került sor az ANIMA GROUP – a zene, amely közösséget épít című zenés videó bejátszásokkal tarkított közösségi beszélgetésre a II.Rákóczi Ferenc Könyvtár Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtárban.

A zenekar vezetője Soós Gábor, valamint a zenekar menedzsere (egyben Gábor felesége) Kaszás Hedvig elmesélték, mennyire fontos számukra a (jó) zene, mint érték továbbadása az emberek felé, és ennek az élménynek az átadására miként választottak egy szokatlan, de megjelenése óta töretlen népszerűséggel bíró formát: modern rock- és popdalok átiratát klasszikus hangszerekre, mindezt impozáns „kupolakoncert” formájában prezentálni a nagyközönségnek. Hedvig kifejtette, hogy az elnevezés abból ered, hogy a koncerteknek a miskolci Erzsébetfürdő csodálatos kupolaterme ad teret. Gábor, a tőle a koncerteken már megszokott humoros előadásmódjában elmondta, hogy mindez első hallásra szokatlan lehet a komolyzenét kedvelőknek („…különben sincs olyan, hogy komolyzene, csak jó vagy rossz zene van!”), de véleménye szerint muszáj volt megreformálni a klasszikus műfajt és saját átirataival, a közönség szórakoztatását és saját örömüket is szem előtt tartván valami szokatlant létrehozni, amely minden generációt bevonzz a koncertekre.

Az ötlete őt igazolta, hiszen több, mint egy éve, töretlen sikerrel adnak teltházas koncerteket visszajáró közönség előtt, önmagukat soha nem ismételve (kivéve a Best Of koncertet), hónapról hónapra lenyűgözik a miskolci közönséget. Apropó közönség! Gábor minden koncerten elmondja és itt is megosztotta gondolatait az egybegyűltekkel: közönség és közösség! A két szó között csupán egyetlen betű az eltérés. Az ANIMA GROUP közönsége az eltelt egy év alatt egy összetartó közösséggé kovácsolódott, vannak, akik hónapról hónapra visszajárnak. Szép számmal akadnak kisebb városokból, szomszédos falvakból csoportosan a koncertekre látogató rajongóik, a zenekar tagjai (négy vonós + egy ütős) is felfedezik a teltház soraiban az ismerős arcokat. A koncertek során párbeszédet folytatnak a hallgatósággal, és személy szerint úgy megy manapság be a koncertekre, a Kupolába, mintha hazamenne a családjához!  

 

ANIMA GROUP – egy jó gyakorlat a zene közösségépítő erejére! 

 

Mezőkeresztesen a Szeretet tündére című színdarabbal nyílt meg a Közösségek Hete rendezvénysorozat a Tahy Olga Városi Könyvtárban.

A színdarabot a Szervita Nővérek Gyermekotthon lakói adtak elő. Az éneket és táncot Venyigéné Milicz Erzsébet tanította be a gyermekeknek, aki a megnyitó beszédében kiemelte, hogy az otthon lakóinak a legfontosabb érték a közösségbe tartozás érzése, és hogy meglegyen bennük a felnőttek iránti bizalom. A műsor után a gyermekek és felnőttek együtt, a közösségi összetartozást szimbolizáló művet hoztak létre. A Közösségek Hetének helyi nyitányán részt vettek a Szervita Nővérek Gyermekotthon lakói és pedagógusai, a Mezőkeresztesi Kossuth Lajos Általános Iskola tanulói és oktatói, a Jóbarátság Nyugdíjas Klub tagjai, a Könyvtár munkatársai valamint egyéb érdeklődők.

Ezt követően mindennap, egészen szombatig színes programokkal várja a Könyvtár a látogatóit:

Május 10-én 10 órától anyanyelvi játékot szerveznek diákoknak, csütörtökön 10 órától biblioterápiás foglalkozást rendeznek iskolásoknak, 14 órától kerül megrendezésre a „Gyertek hozzánk vendégségbe” – környékbeli könyvárosok találkozója. Május 12-én 14 órától helytörténeti séta lesz játékos vetélkedőkkel, majd 13-án a programsorozatot 10 órás kezdettel a „Hogyan lehetnénk boldogabbak?” című kötetlen beszélgetés zárja.

A hét során megtekinthető a Közösségek Hetére létrehozott Kép(zelet)beli világunk című kiállítás. „Kattanj a közösségek hetére!” címmel a Kossuth Lajos Általános Iskola média szakkörös diákjai imázsfilmet készítenek!

 

Mezőkeresztes: a hely, ahol a közösség = érték!

 

 

Az Edelényi Hagyományőrző Népdalkör május 9-én, a Közösségek Hete rendezvénysorozat keretén belül, nyilvános próbát tartott az Edelényi Városi Művelődési Központ épületében.

A dalos kedvű hölgyek nagy szeretettel fogadták az odalátogató érdeklődőket. A nagy múltra visszatekintő, 1974-ben alakult népdalkör szerves részét képezi a település közösségi életének, rendszeresen fellépnek a város rendezvényein, és ha tehetik, dalos találkozókon is részt vesznek. A jelenlegi próba is az előttük álló karcagi dalos találkozó anyagának a gyakorlásával telt, amely minden betérő érdeklődő örömére szolgálhatott.