Paradigmaváltó nemzetközi tapasztalatcsere a kulturális együttműködésekről

Partnerségben a múzeummal címmel tudományos konferenciát szervezett a Skanzen Egerben

A kulturális intézmények együttműködési lehetőségeiről tartottak kétnapos nemzetközi tudományos konferenciát Egerben Partnerségben a múzeummal (In Partnership with Museums) címmel 2017. november 20-21-én. A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt keretében megrendezett, műhelymunkának is alkalmat adó konferencia középpontjában a múzeumi, könyvtári és közművelődési intézmények partnersége és a helyi közösségekkel kialakított összefogás állt, különös tekintettel a múzeumi intézményekkel való kooperációra. 

 

A szakmai tapasztalatcserét Nagy Zoltán, az EU fejlesztések koordinációjáért és stratégiákért felelős helyettes államtitkár (EMMI) nyitotta meg: beszédében ismertette az Európa 2020 stratégia céljait, rámutatva arra, hogy ezek megvalósításában az összefogás és az együttműködés elengedhetetlen.

A konferencia bevezető előadását Piotr Bienkowski, az Our Museum Program projektigazgatója tartotta, aki egy hétéves brit program tapasztalatait, a múzeumok és a civil szervezetek, helyi közösségek együttműködésének lehetőségeit, nehézségeit és a bevonás előnyeit mutatta be.

Dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója hangsúlyozta, a magyar múzeumi területen bekövetkezett paradigmaváltásnak köszönhetően érzékelhetővé vált a múzeum közösségképző ereje, mely hozzájárult a kultúra demokratizálásához, és új látogatói szegmensek bevonását tette lehetővé.

Dr. Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a könyvtárak infokommunikációs technológia fejlődésének korában betöltött változó szerepéről beszélt, kitérve azok közösségfejlesztő hatásaira.

Kárpáti Árpád, az NMI Művelődési Intézet ügyvezető igazgatója magyar sajátosságként mutatta be a közösségi művelődést, hangsúlyozva a helyi társadalmak fejlesztését középpontba helyező szakmai munkát.

Dr. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek projekt Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ szakmai vezetője mutatta be a projekt céljait és eredményeit, kiemelve a hiánypótló módszertani-szakmai útmutatókat, amelyből kettő – a kulturális közösségfejlesztés és az önkéntesség – nyomtatásban is megjelent, a közösségfejlesztés útmutató pedig már angolul is elérhető. A projekt keretében elindult Kulturális intézmények reprezentatív felmérése című kutatás első gyorsjelentésére a konferencián került sor.

Dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese a múzeumi partnerség kapcsán rámutatott arra, hogy a múzeumok definíciója folyamatosan bővül, és ahhoz, hogy szerethető és hiteles maradjon a múzeum, szükség van a közösségek széles körű bevonására, a közösségi tevékenységek megteremtésére.

A szekcióüléseken a Cselekvő közösségek módszertani fejlesztései mentén a közösségfejlesztés, a társadalmiasítás, az önkéntesség és az esélyegyenlőség hazai és nemzetközi jó gyakorlatait, az intézmények és helyi közösségek együttműködését, a bevonás lehetőségeit mutatták be az előadók.

A konferencia második napján a „Partnerségben a kulturális intézményekkel” téma került fókuszba. Bevezető előadásként Sepseyné Dr. Vígh Annamária, az EMMI Közgyűjteményi Főosztály vezetőjének előadása hazai stratégiai irányt adott a „társadalmi múzeum” szerepének megértéséhez.

Nagy Magdolna a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) megbízott igazgatója előadásából megtudhattuk, hogy a MOKK a Cselekvő közösségek projektet megelőzően is és azzal párhuzamosan más programok keretében is számos eszközzel segítette és segíti a múzeumokat a közösségi szerepvállalásuk növelésében. Ismertette a témához kapcsolódó már lezajlott és folyamatban lévő módszertani fejlesztéseket, képzéseket, rendezvényeket, megjelent és tervezett kiadványokat. A nemzetközi példák közül  Petra Zwaka alapító igazgató a berlini Jugend Museum interkulturtális és esélyegyenlőségi szerepét vázolta, Uldis Zarins, a lett Nemzeti Könyvtár stratégiai igazgatója a lett társadalmat érintő kihívásokat, a kibővült szerepkörű, szociális és oktatási célokat is felvállaló könyvtárakat mutatta be. Maarten van Ditmarsch az utrechti Szent Márton Kulturális Központ Szent Márton Fesztiváljának együttműködéseiről beszélt.

A konferenciát kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol a kulturális intézmények civil partneri együttműködéséről folytattak eszmecserét a neves szakemberek.

Az előadók, a szekcióvezetők és a moderátor önkéntes munkájukkal támogatták a konferencia megvalósulását.

 

A konferenciáról látványos grafikus emlékeztető készült, amely hamarosan elérhető lesz a www.cselekvokozossegek.hu honlapon is.

 

A konferencia szervezője: Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (SZNM MOKK)

Társszervezők: Országos Széchényi Könyvtár (OSZK), NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. (NMI Művelődési Intézet)

A konferencia támogatói: Az Európai Szociális Alap, a Magyar Állam és az Emberi Erőforrások Minisztériuma