Szakmai műhelynap Heves megyében

A helyi identitás és kohézió erősítése (TOP-5.3.1-16, TOP-6.9.2-16) és a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) konstrukciók összefüggéseit, módszertani alapjait és a gyakorlati megvalósítás lehetőségeit áttekintő szakmai műhelynapot rendeztünk 2018. február 27-én Heves megyében.

A szakmai műhelynapnak a De la Motte kastélyról és a barlanglakásokról is ismert festői szépségű bükkaljai község, Noszvaj adott otthont. A rendezvényre polgármestereket, hivatali munkatársakat és a képviselőtestületek tagjait várta a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás kiemelt projekt megvalósítója: a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, az NMI Művelődési Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciuma. A program előkészítésében és sikeres lebonyolításában a megyei kulturális közösségfejlesztő mentorok – Bata Szilvia, Hajdúné Holleiter Andrea, Rakusz Márta, Gyuris Gábor és Murányi Norbert – is jelentős szerepet vállaltak. A rendezvény moderátora, házigazdája Hajdúné Holleiter Andrea volt.

Heves megyében eddig a TOP-6.9.2-16 pályázat eredményét hirdették ki, mely a megyeszékhelyet, Egert érinti. A TOP-5.3.1-16 „A helyi identitás és kohézió erősítése” jogcímre pályázatot benyújtók még várják azok eredményét. Örvendetes módon a műhelynap 60 fő résztvevője között jelen volt számos TOP pályázatban érintett település polgármestere is. Ők információkat kaphattak a TOP konstrukciók és a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt kapcsolódási pontjairól, a pályázók kötelezettségeiről, a közösségfejlesztés módszertani alapjairól és gyakorlati kérdéseiről.

Elsőként Bóta Géza, Noszvaj község polgármestere üdvözölte a megjelenteket röviden bemutatva a falu adottságait és vonzerőit, majd Gulyás Enikő, a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt szakmai vezetője a könyvtári területen (Országos Széchényi Könyvtár) köszöntötte a műhelynap résztvevőit.

Dr. Arapovics Mária a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt szakmai vezetője a múzeumi területen (Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ) keretet adó, bevezető előadásában bemutatta a projekt küldetését, céljait és főbb tevékenységeit. Az országos mentorhálózatról is szólva lehetőséget biztosított a jelenlévő öt, Heves megyében dolgozó mentornak egy rövid személyes bemutatkozásra is.

A délelőtt folytatásaként Dóri Éva a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt szakmai vezetője a közművelődési területen (NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft.) a közösségfejlesztési folyamat tervezéséről és megvalósításáról tartotta meg első prezentációját. Ezt követően Gulyás Enikő a könyvtárak, dr. Arapovics Mária a múzeumok, majd Dóri Éva a közművelődési intézmények közösségfejlesztésben betöltött szerepéről tartott előadást.

A kávészünetekben a – helyi IKSZT szervezésében – noszvaji termelők kiváló sajtjait és prémium minőségű lekvárjait kóstolhatta meg a műhelynap közönsége. A kínáló asztalon elhelyezett prospektusokkal a térség látnivalóit és szálláshelyeit is népszerűsítették.

A délutáni program a műhelynap közönségét aktivizáló, interaktív blokkal folytatódott Dóri Éva vezetésével, melynek során a közösségfejlesztési folyamat gyakorlati megvalósításához kaptak segítséget a résztvevők egy-egy közösségi interjú elkészítésével. Az interjú során három kérdést tettek fel egymásnak: Miért szereti a települését? Min változtatna? Mit tud tenni ezért a változásért? A módszertan megismerésén túl nem csak a műhelymunka, hanem a szakmai nap egésze, a találkozás, együttgondolkodás kiváló lehetőséget adott a megyén belüli kapcsolati hálók további erősítéséhez is.