Székely-Palóc lagziban vendégeskedtünk

„Kedves varsányi és homóródkarácsonyfalvai lakosok, minden kedves meghívott és hívatlan vendégünk! Jöjjenek és legyenek részesei lakodalmas hagyományaink felelevenítésének! Nézzék meg a gyönyörű palóc menyasszonyt, búcsúztassuk el a székely vőlegényt, legyenek részesei a lakodalmas menetnek! Mulassunk együtt!”

A Cselekvő Közösségek mintaprojektjének keretében a varsányiak továbbgondolták palóc lakodalmi szokásaikat, s – a palóc és székely lakodalmas anyag „összeházasításával” – Varsány és testvértelepülése, a székely Homoródkarácsonyfalva lakodalmas hagyományait elevenítették fel.

A rendkívül színvonalas, két napos rendezvény első napján fotókiállítás nyílt Varsányban, a Hagyományok házában: Somogyi György az Erdélyi Unitáriusok Népművészetét bemutató fotói mellett varsányi lakodalmas emlékekről készült fényképekben gyönyörködhettek a látogatók.

A program másnapján került sor a tulajdonképpeni esküvőre.

Egy igazi székely-palóc lakodalom részeseiként megcsodálhattuk az ékes menyasszonyi ruhába, kikeményített vasaltszoknyába öltöztetett palóc menyasszonyt a Kézművesportán, majd elbúcsúztattuk a székely vőlegényt a Falumúzeumban. Megríkatott bennünket a vőfély menyasszony kikérője a lányos háznál, majd a lakodalmas menet együtt indult az ünnepi szentmisére. Útközben régi szokások szerint kalácsot és pálinkát kínáltak a székely és palóc asszonyok és legények.

Az esküvő után a meghívott vendégeket a Közösségi Ház melletti Szabadidőparkban felállított lagzis sátorba várták, ahol hagyományos palóc és székely lakodalmas ételeket kóstolhattak. A Muskátli Hagyományőrző asszonyok néptáncbemutatóval szórakoztatták az egybegyűlteket.

Megható bája volt az ünnepnek, még akkor is, ha a leány és a legény csak a hagyományápolás, s a rendezvény kedvéért öltözött ünneplő ruhába, s a csók is csak baráti öleléssé szelídülhetett.

 

Mindkét településen, Varsányban és Homoródkarácsonyfalván is komoly hagyományőrző munka folyik, mely megkönnyítette a helyben őrzött lakodalmas anyag összegyűjtését, egybegyúrását, s a koreográfia összeállítását. A rendezvényt így is több hónapos közös munka előzte meg, a közös gondolkodás, és tervezés során a testvértelepülések közötti kötelék még erősebb lett.

Az utókor számára megörökítendő, (ez egyben a mintaprojekttel szemben támasztott elvárás is) a lakodalomról filmfelvétel, – később kiadvány is – készül, mely bemutatja a két népcsoport lakodalmat kísérő népszokásait, népdalait, néptáncát és népviseletét.

A program – reményeik szerint – egy évről évre ismétlődő rendezvény első állomásaként valósult meg. Kívánjuk, hogy így legyen, s ez a – település apraját-nagyját megmozgató – gyümölcsöző együttműködés mindannyiuk örömére szolgáljon!

 

A teljesség igénye nélkül a mintaprojekt megvalósításában az alábbi szervezetek működtek közre:

Nógrád Turizmusáért Egyesület, Varsány

Varsányi Faluszépítő Hagyományőrző és Kulturális Egyesület

Dongó Kulturális Egyesület, Homoródkarácsonyfalva

Muskátli Hagyományőrző Egyesület

és még sokan mások.