Gyakorlati útmutató intézményi önkéntes programok létrehozásához és működtetéséhez

A Gyakorlati Útmutató azzal a szándékkal készült, hogy bármely kulturális intézmény, legyen szó kisebb vagy nagyobb szervezetről, könnyen és gyorsan választ találjon benne az önkéntességgel, az önkéntesek foglalkoztatásával és az önkéntes tevékenység szervezésével kapcsolatos gyakorlati kérdéseire.

Célja, hogy választ kínáljon a nyitott kérdésekre, inspirációt nyújtson az önkéntesség kezeléséhez, s nehéz helyzetekre is megoldási javaslatokat ajánljon. Az útmutatót olyan gyakorlati szakemberek állították össze, akik a területen széleskörű tapasztalatokkal rendelkeznek: maguk is koordinálnak önkénteseket, önkéntes menedzsmentet tanítanak, kutatják azt és publikálnak is a témában.

Az útmutató az önkéntességről szóló bevezető fejezet és az önkéntes koordinátorról szóló ötödik, valamint a kulturális intézmények társadalmiasításáról szóló zárófejezet között három elkülönülő tartalmi egységben mutatja be az önkéntes menedzsment legfőbb területeit: a stratégiaalkotás, az adminisztráció és az emberi erőforrások menedzsmentje, avagy az önkéntes életút témákat. Bízunk benne, hogy az útmutató elméleti és gyakorlati megközelítései, valamint a  gyakorlatok rövid, fókuszált bemutatása megihleti, és professzionálisan működő önkéntes program létrehozásához és gondozásához segíti hozzá az olvasót.

CSK_utmutato_onkentesseg_online

csk_utmutato_intezmenyi_onkentesseg_rövidített angol verzió

Elkészült az útmutató mellékleteként az a jó gyakorlatokat bemutató rövid kiadvány, amely adaptálható jó példákat mutat be közművelődési, könyvtári és múzeumi szaktereületen.

A kiadvány melléklete itt olvasható.