A mentorhálózat a Közösségek Hetének katalizátora

A Cselekvő közösségek projekt országos rendezvényeit és a Közösségek Hete operatív feladatait értékelték a szakmai nap résztvevői a májusi együttműködést erősítő alkalmon.

Elsőként Fodor Tamás szakmai vezető (NMI) tájékoztatta a munkatársakat a TOP18 rendezvénysorozatról és az intézmények regionális társadalmiasításának folyamatáról. A szakmai vezető elmondta, hogy a közművelődési terület társadalmiasítási alkalmait mintegy 294 résztvevő látogatta meg. A társadalmiasítás folyamataival kapcsolatban kiemelte, hogy a kulturális intézmények közösségi alapon történő működésében nagy szerepe van az adott intézmény nyitottságának. Úgy értékelte, hogy az intézmények többnyire nem figyelik szakmai tudatossággal saját működésüket és nem mindig követik a saját folyamataikat értő figyelemmel. Noha szakmai feladataikat ellátják, a rendezvényeiket maradéktalanul megszervezik, ám nem tekintenek a közművelődési feladatokra úgy, mint társadalomfejlesztő eszközökre. A szakmai vezető ismertette a május 15-16. között Lakiteleken megrendezett Nemzetközi Konferencia programját és feladatait.

Giczi András, az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) szakmai vezetője beszámolt az intézményük által szervezett országos rendezvénysorozat eredményeiről. Arról is tájékoztatott, hogy a tizenkettedik állomásánál járó ’Aktív 18’ elnevezésű rendezvénysorozat alatt 484 főt sikerült elérniük. A rendezvénysorozat soron következő állomásai: Heves, Nógrád, Fejér, Zala, Vas, Győr-Moson-Sopron megyék lesznek, az utolsó esemény sajtótájékoztatóval zárul.

Az OSZK szervezésében megvalósuló negyedéves szakmai nappal kapcsolatban Giczi András elmondta, hogy az Országos Széchenyi Könyvtárban zajló munkálatok, illetve a könyvtár nyári időszakban történő zárva tartása a júniusi rendezvényt nem veszélyeztetik. A könyvtári terület által szervezett társadalmiasítási rendezvényeik eredményeképpen eddig 40-50 intézményt vontak be a programba és további 23 intézményt fognak még felkeresni.

Tóth Vivien mentorhálózatért felelős munkatárs (NMI) az NMI Művelődési Intézet szervezésében lebonyolított TOP18 rendezvénysorozatról számolt be. „Többek lettünk általa.” – fogalmazott Tóth Vivien, összegezve a programsorozat tapasztalatait. Értékelésében a 18 állomásos rendezvényein két hónap alatt 741 résztvevőt sikerült megszólítaniuk. Számszerűsítve megemlítette, hogy 135 előadót kértek fel és több ezer kilométert utaztak ezeken a rendezvényeken, amelyek minden megyében hasonló tematika szerint bonyolódtak le. A pályázatok tekintetében kiemelte, hogy a számokon túl minden megyében személyek, arcok, történetek, közösségek és települések kerülhettek a pályázatok mögé, más-más megvalósítási fázisban és eltérő tapasztalatokkal. Mint mondta, ezeken az eseményeken olyan beszélgetések alakultak ki a megyei TOP Helyi identitást erősítő projektekről, amelyek másként talán nem valósulhattak volna meg.

Róznerné Lipcsey Zsuzsa, mentorkoordinációs csoportvezető (MOKK) a soron következő mentori feladatokat ismertette. Tájékoztatójában összegezte a gondozott közösségek és az eddig dokumentált Lakossági Információs Fórumok számait. A későbbiekben az idén „Adj esélyt…” mottóval indult Közösségek Hetével kapcsolatban megköszönte a mentorok aktivitását és arról tájékoztatott, hogy a tematikus hétbe mintegy 551 programszervezőt, 390 települést, 760 programot sikerült bevonniuk. A május 6-12-ig megrendezett eseménysorozattal kapcsolatban Tolna megyét emelte ki, amely 82 rendezvényével az első helyre került a megyék közül.

A TOP helyi identitást erősítő projektek megyei körképéről ezúttal a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből Rémik Melinda és Sármány Antónia kulturális közösségfejlesztő mentorok számoltak be a mentortársaknak. A megyében induló projektek nagy része még az első, vagy a második mérföldkőnél tart. A kapcsolatfelvétel folyamatosan zajlik a 15 nyertes pályázat települési önkormányzataival és a gondozott közösségekkel.

A Közösségek Hetének tapasztalatait a délután folyamán műhelymunka keretében is értékelték, a tematikus hét feladataival és eseményeivel kapcsolatban a mentorok az elmúlt három év tapasztalatait összegezték. A közös értékelés során személyes tapasztalataikról és a megyei programok sokszínűségéről számoltak be. Egyetértettek abban, hogy a többlépcsős regisztráció és az utódokumentáció nehézségei miatt sokan elállnak a csatlakozástól az online felületeken, noha a tematikus hét kiváló lehetőség a közösségek számára, hogy megmutatkozhassanak. A három év tükrében, a Közösségek Hete fenntarthatóságát tekintve úgy ítélték meg, hogy a mentorhálózat katalizátorként működik a programsorozat megvalósításában és koordinációjában.