Aktív közösségek megismerkedését, tapasztalatcseréjét szolgáló országos szakmai műhelysorozat

SAJTÓKÖZLEMÉNY

 

Az aktív közösségek megismerkedését, tapasztalatcseréjét szolgáló országos szakmai műhelysorozat programnyitó eseményének adott otthont Veszprém

Az Országos Széchényi Könyvtár szervezésében 2019. január 23-án Veszprémben kezdődött meg az, az aktív közösségek megismerkedését, tapasztalatcseréjét szolgáló szakmai műhelymunka-sorozat, amelyet május végéig 18 megyében rendeznek meg a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelt projekt keretében. A projekt a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár együttműködésében valósul meg. A résztvevőket a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertan központ megbízott igazgatója, Nagy Magdolna, valamint a vendéglátó nevében Brányi Mária veszprémi alpolgármester és Neveda Amália, az AGÓRA Veszprém Kulturális Központ igazgatója köszöntötte.

A Cselekvő közösségek projekt keretében Magyarországon kulturális közösségfejlesztő módszertani fejlesztés indult, ahol első alkalommal fogott össze a közösségi művelődési, a múzeumi és a könyvtári szakterület közösségfejlesztő célok érdekében. Az aktív közösségek találkozóinak megszervezésével az egyik legfontosabb cél, hogy a szomszédságok, települések közösségei megismerjék egymást, kulturális és közösségi tapasztalatokat mutassanak be, ötleteket adjanak egymásnak, valamint az is, hogy fórum létesüljön a lokális kapcsolatok hálózattá szélesítéséhez.

Dr. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ részéről előadásában rámutatott arra, hogy a közösségfejlesztés társas részvételhez ad bátorítást, a felmerülő ügyekre, szükségletekre közösségi megoldásokat alkalmaz. A megyékben tevékenykedő közösségek diverzitása önmagában nagy érték; e változatos közösségek magukban hordozzák az egyének számára nélkülözhetetlen társas kapcsolatokat, egzisztenciális lehetőségeket, helyi értékek és normák megbecsülését, egymás segítését.

Ezt követően Giczi András, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője az Országos Széchényi Könyvtár részéről bemutatta a Cselekvő közösségek projekt elmúlt két és fél év alatt elért eredményeit, kutatásait, az elektronikusan is olvasható módszertani kiadványait, valamint a hagyományteremtő országos kulturális rendezvénysorozatot, a Közösségek Hetét, és levetí

tették a Veszprém megyében megvalósított mintaprojektről készült kisfilmet is.

A műhelynapon a résztvevők megismerhették az AGÓRA Veszprém Kulturális Központot, a Nagycsaládosok Balatonalmádi Egyesülete szerteágazó tevékenységét, azt, hogy mit tesznek Jásd közösségei a falusi turizmus fellendítéséért, beleláthattak a pápai Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ közösségeinek életébe. Megtudhatták, hogyan támogatja a Magocskák Alapítvány a kisgyermekes családokat, miként valósít meg szelíd vidékfejlesztést a Lábdi Piacot létrehozó közösség, illetve hogyan és milyen célokért szerveződtek a megye fiataljai közösségekbe.

A nap folyamán a résztvevők véletlenszerűen kialakított csoportokban, workshop keretében ismerkedtek meg egymással, egymás tevékenységével úgy, hogy eközben kialakították egy teljesen új, a csoporttagok által képviselt közösségek erősségeire építő rendezvény kereteit.

További információ:

Giczi András Béla

giczi.andras@oszk.hu

06-1/487-8665