Civil közösségek ereje – a Bács-Kiskun megyei aktív közösségek Hajóson találkoztak

36 település 39 közössége 53 képviselőjének részvételével zajlott le a megyei szakmai nap a gyönyörűen felújított egykori érseki kastélyban. A helyszínhez méltó volt a lelkes előadók, előadások sora, a vendégek érdeklődése és aktivitása.

Dr. Rittgasser Richárd, Hajós jegyzője köszöntötte a megjelenteket, majd rövid ismerkedés, bemutatkozás után A kulturális közösségfejlesztés lehetőségei Magyarországon címmel Csorba Edina a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelt projekt kulturális közösségfejlesztő mentora tartott előadást. Bevezetőképpen rövid ötletbörzét indított, a „mit ad neked az adott közösség?” kérdésre várva válaszokat. Összetartozás, lehetőség, biztonság, fejlődés, élményszerzés, személyre szóló figyelem, pozitív visszajelzés, elismerés, jótékonykodás, értékek továbbadása, kiteljesedési lehetőség, barátság, önmegvalósítás, kapcsolatok, önismeret, nem vagyok egyedül….Ez a lista született, és a megállapítás: ezért érdemes közösségben gondolkodni, működni, tenni.

kép

Ezt követően Giczi András Béla, a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelt projekt szakmai vezetője az Országos Széchényi Könyvtár részéről bemutatta a projekt eddig elért, eredményeit, illetve az idei Közösségek Hete felhívást, tematikát, csatlakozásra biztatva a jelenlévőket.

kép

Végső István, a kiskunhalasi Pásztortűz Kulturális és Hagyományápoló Egyesület elnöke munkálkodásuk hihetetlenül széles skáláját mutatta be. A helyi hagyományokat őrizve, éltetve – a hadisír-gondozástól a gasztro-kultúráig – ugyanakkor a legkorszerűbb médiaeszközöket, felületeket használva, és civilekkel, intézményekkel összefogva végzik tevékenységüket, amelynek eredményeképpen magas színvonalú programjaik száma is imponáló.

Immár 25 éve működik Dávodon a Vendégváró Bács-Kiskun Egyesület, amelynek célkitűzése a hagyománytisztelet beépítése a falusi turizmus rendszerébe – mondta el Sirok Istvánné elnök. Elkötelezettek a helyi hagyományok gyűjtésében, továbbadásában. Gyerekeknek kézműves táborokat szerveznek. Jó kapcsolatokat alakítottak ki civil szervezetekkel, hagyományőrzőkkel.

kép

Szilberhornné Adorján Csilla kertrendező, a kecskeméti Akikért a déli harang szól a Hunyadivárosban Egyesület alapító tagja a Magyarországon is elterjedőben lévő közösségi kert, kertészkedés előnyeit, lehetőségeit mutatta meg a hallgatóságnak. Az ő kertjük 2012-ben jött létre az önkormányzat támogatásával. A kisgyermekes szülőket szólították meg, akik fogékonyak voltak az ötletre. Ma már nem csak a kert művelése miatt jönnek össze, de megbeszélik a problémáikat is, segítik egymást. A gyerekek játszópajtások lettek, pici koruktól megismerve a saját kezűleg végzett munka örömét, a bio élelmiszerek értékét, a közösség támogató, megtartó erejét.

kép

A hajósi Vintegro Egyesület 10 éve baráti társaságként indult. Tettrekészség, kreativitás, fáradtság, ünneplés, csalódottság váltakoztak az évek során, de kitartásuk nyomán 2019-re a hajósi bor ismét országszerte ismertté vált. A nagyszülők örökségére alapozva az egyesület fő célja, hogy elhitessék a hajósi emberekkel, hogy ez az örökség érték. Nagyon fontos, hogy együtt gondolkodásra buzdítják a helyieket, hogyan alakítsanak élhető települést, mutassanak életpálya modellt azoknak, akik nem külföldön próbálják megkeresni a megélhetésüket.

A délutáni interaktív műhelymunka során egy Bács-Kiskun megyei rendezvény körvonalai bontakoztak ki, az egyes települési, helyi szokások – falu farsang – bolondlakodalom, sváb disznóvágás, maszkázás, hájas kalács sütés – ötvözésével.  

kép

Turúné Letoha Bernadett, az akasztói Ritmika Sportegyesület elnökének hitvallása: esélyt a falusi gyerekeknek. Munkája nyomán egyre bővült a résztvevők köre, rengeteg gyerek járt hozzá a környező falvakból is. Akasztón ritmika szabadidőpark jött létre, ingyenes sporttábort szerveznek, kiemelkedő, identitás-megerősítő programjuk az Éjszakai fáklyás bakancstúra a Csonka toronyhoz. A gyerekek mellett külön figyelmet fordítanak az idősebbekre is, elektromos fitneszgép áll rendelkezésre rehabilitációhoz. Nagy értéke a közösségnek a tagjai közötti kapcsolatok kialakulási lehetőségének megteremtése, a pozitív életszemlélet átadása.

Civil közösségek ereje a társadalomban címmel Supka Éva, – aki nem csak a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelt projekt egyik megyei kulturális közösségfejlesztő mentor, hanem a kiskőrösi Szilveszter Társulat vezetője is – elmondta, hogy a társulat 30 éve alakult, és azóta a tagok között ugyanannak a családnak akár több generációja is megtalálható.  Fő céljuk a kulturális értékmentés, magyar szerzők műveit dolgozzák fel és játsszák telt házzal a környékbeli településeken olyan magas színvonalon, hogy meghívást kaptak a Kecskeméti Katona József Színházba egy darabjuk bemutatására. Beszélt a Kiskőrös Városért Alapítvány rendezvényeiről is: kreatív, kitartó munkájuk eredményeképpen született meg például a Költészet napjára a Verselj Kiskőrös mozgalom, amelynek keretében 300, a helyiek által választott verset helyeztek el a városban, de különleges esemény a Főtérbúcsúztató is, több száz résztvevővel.

kép

Szarvasi Vivien, a Hajósi Hagyományőrző Sváb Néptáncegyesület titkára előadásában elmondta, hogy céljuk a generációk közötti tudásátadás, együttműködve a Hajósi Sváb Népdalkörrel, a Hajósi Polgárőr Egyesülettel és német testvérvárosukkal. Számos színes programjuk során ismertetik meg az érdeklődőkkel hagyományaikat. 1963-ban alakult a néptánccsoport, azóta 100 tagjuk van, az 50 éves évfordulón megrendezett, hagyományteremtő, azóta minden évben sorra kerülő Hajoscher Tracht- und Tanztag-ra a régi tagok visszajöttek és maradtak is.

kép

Az utolsó előadás keretében Tallérné Nyitrai Ilona, a Mozgáskorlátozottak Kiskunhalasi Egyesületének elnöke mutatta be a 430 taggal működő szervezetet. Önkéntes segítőik részt vesznek a mozgássérültté vált emberek lelki támogatásban, de segítenek: érdekvédelemben, lakásátalakításban, ingyenes segédeszköz kölcsönzésben. Az akadálymentes közlekedés biztosításának érdekében javaslatokat tesznek az önkormányzatnak, érzékenyítő Esélynapot szerveznek a város főterén – támogatásukat, programjaikat gyerekeknek, felnőtteknek, időseknek egyaránt biztosítják. Jó kapcsolatot tartanak a város egyesületeivel, megyei civilekkel.  És a sikeres rendezvények végén mindig jelentkezik új önkéntes.

Nagyon tartalmas, értékekben és ötletekben gazdag, új kapcsolatok kialakítására lehetőséget teremtő napot zártak késő délután a résztvevők.