„Hogyan tudunk helyben értéket teremteni?” – TOP-nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése Fejér megyében

Országos rendezvénysorozatunk Székesfehérváron, A Szabadművelődés Házában folytatódott 2019.április 18-án. A szakmai nap célja „A helyi identitás és kohézió erősítése” TOP-5.3.1-16 és TOP-6.9.2-16 számú nyertes pályázatok keretében, Fejér megyében megvalósított jó gyakorlatok, fenntartható tevékenységek bemutatása és népszerűsítése.

Szakmai rendezvényünket A Szabadművelődés Házának igazgatója, Kiss Dorottya nyitotta meg. Az intézmény 1975 óta működik és fogja össze a megye kulturális életét, programjait és közösségi házait. Együttműködő partnerként részt vesznek TOP-pályázat megvalósításban is, amelyben jelenleg előkészítő szakasz lezárása folyik.

A megye TOP-helyzetképét Zachar Zita, kulturális közösségfejlesztő mentor foglalta össze. A megyében 17 nyertes pályázat van, amelyeket a mentorok szakmai, módszertani munkával segítenek.

A martonvásári közösségi életet Pfiffer Zsuzsa, a Brunszvik-Beethoven Központ igazgatója mutatta be. A településen több intézmény is működik, amelyek nyitottak és bárki számára hozzáférhetőek: ilyen a Közösségi Ház, a Könyvtár, az Óvodamúzeum, a Tóth Iván Sportcsarnok, a Horváth Ottó Sportközpont és a Beethoven Általános Iskola. A város minden év februárjában kiadja a Forum Martini című újságot, amelynek mellékleteként a helyi közösségeket is bemutatják.  A központ számos közösségi programot szervez, többek között: közösségi örömfőzés, Majális, Magyar Népdal Napja, Jótékonysági karácsonyi vásár. A Közösségek Hetén is részt vették, közösségi főzést rendeztek a Bencsik-nap keretében.

Dr. Molnár Balázs, Martonvásár Város Önkormányzatának képviseletében ismertette TOP-pályázatukat, amely négy partner együttműködésével valósul meg: Martonvásár Város Önkormányzata, Vál Község Önkormányzat, Kajászó Község Önkormányzata és a Brunszvik-Beethoven Központ. Mindeddig közösségi tervező műhelyt, közösségi fórumot és 8 alkalommal közösségi beszélgetést is szerveztek, valamint 30 közösségi interjút készítettek. A felmérésekből egyértelműen kirajzolódott, hogy a lakosok szeretnek itt élni, ugyanakkor több munkalehetőséget, a fiatalok nagyobb mértékű bevonódását és a város fejlesztését tartják a legfontosabb fejlesztendő területeknek.

Poór Dénes, a Gárdony Coworking Kft. munkatársa társadalmi munkával létrejött, zenei közösségi iroda munkáját prezentálta. „Hogyan tudunk helyben értéket teremteni” gondolat mentén alakultak, olyan emberek hozták létre, akik számos nyugati fejlesztő cégnél dolgoztak korábban és szerettek volna a megszerzett tudásból és tapasztalatból visszaadni valamit az országnak. Tehetségüket és tudásukat a haza fejlesztésére és gyarapodására használják. Kiemelt tevékenységeik közé tartozik a Lakevelence.eu honlap működtetése.

A folytatásban megnéztük a csákberényi óriástakaró projektet bemutató kisfilmet. Csákberényben Csobán Erika kezdeményezésére készült el az ország legnagyobb takarója önkéntesek munkájával, amelyet jótékony célra fordítottak, nehéz körülmények között élő gyerekeket ajándékoztak meg egy-egy takaróval.

Pusztaszabolcsi Hagyományőrző és Hagyományteremtő Alapítvány tevékenységéről Czöndör Mihályné mesélt. A településen megüresedett egy épület, amelyet az 1979 óta működő egyesület kapott meg. Az alapítvány a település helytörténetével, hagyományőrzésével foglalkozik. Létrehoztak egy helytörténeti gyűjteményt, amelyet 2014-ben adtak át és amely valódi közösségi térként is működik és nyitott az érdeklődők számára. Önkéntes nyugdíjasok vezetik, heti rendszeres nyitvatartással, a vendégek tárlatvezetéssel. Civil Kurázsi Díjat és Életmű Díjat alapítottak, amelyet évről évre kiosztanak, az arra érdemes lakosoknak.

A Felhő Csoportot Hankovszky Dóra, a csoport egyik alapítója mutatta be. A kezdeményezés két éve indult, a cél az, hogy olyan rendezvényeket szervezzenek, amelyek összehozzák az embereket, felelősségvállalásra és értékteremtésre ösztönzi a fiatalokat.  Rendezvényeik közé tartozik: Gyereknap, Karácsonyi ünneplés, „Kösz, hogy élek” rendezvény: amelynek a lényege, hogy egy nem használt közteret rendeztek be és beszélgettek az arra járókkal. Programjaikra minden generációt szívesen várnak.