Hol tartunk most és mi van még hátra?- Együttműködést erősítő alkalom Lakiteleken

Ebben az évben első alkalommal szervezett szakmai napot az NMI Művelődési Intézet 2018. december 5-én Lakiteleken. A szakmai nap célja a projekt eddigi eredményeinek és jövőbeni feladatainak áttekintése volt. A program első felében a munkatársak szakmai előadásokat hallhattak, míg délután a projekt keretében elkészült szakmai játékokat próbálhatták ki.

A szakmai napot Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet a projekt szakmai vezetője nyitotta meg. Mint mondta, ez az első olyan szakmai találkozó, amelyet az NMI Művelődési Intézet szervez és egyben az utolsó közös alkalom is ebben az évben. A szakmai találkozók esetében újdonság lesz, hogy a jövőben minden alkalommal bemutatkozik majd két-két megye, kiemelve a térségben zajló Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) pályázatok folyamatait, jó gyakorlatokat és szakmai tapasztalatcserét.

Dr. Arapovics Mária, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai vezetője előadásában a projekt eddigi eredményeit összegezte és felvázolta az előttünk álló időszak feladatait is. Sikeresen szerveztünk szakmai rendezvényeket, konferenciákat, képzéseket és találkozókat, amelyeken tovább képeztük munkatársainkat és közművelődési szakembereket, valamint elértük a mentoraink által gondozott települések lakóit is. Munkánk eredményeként módszertani kiadványok jelentek meg, amelyek szakmai segítséget nyújtanak a közösségépítésben, -fejlesztésben tevékenykedő szakembereknek. A beszámoló végén Dr. Arapovics Mária ismertette a Múzeumi Iránytű legfrissebb számának tartalmát, amely az Európai Kulturális Évhez kapcsolódik, szellemi kulturális örökségeket és közösségeket mutat be.

Az Országos Széchényi Könyvtár részéről Giczi András szakmai vezető a 2019-ben a könyvtári terület előtt álló feladatokat, rendezvényeket ismertette. Külön kiemelte a 18 megyében szervezett közösségi alapon (társadalmiasítottan) működő intézményeknek szánt egynapos szakmai találkozókat. Az eseményen az adott megyében működő intézmények, közösségek lehetőséget kapnak a bemutatkozásra és a tapasztalatcserére olyan szakemberekkel, akik módszertani támogatást tudnak nyújtani egy-egy intézmény közösségi alapon való működésének megvalósításához.

Az 5-ös számú kutatási feladatokat és határidőket Dr. Sólyom Barbara, az NMI Művelődési Intézet kutató-fejlesztő munkatársa mutatta be. A kutatás célja a közösségfejlesztési folyamat mérése lakossági lekérdezéssel, két alkalommal offline és online kérdőíves formában. A mentorok 15.000 kérdőív lekérdezésével segítenek a kutatás elvégzésében, amelyre nyolc hét áll rendelkezésükre.

Révai Lilla kulturális közösségfejlesztő mentor Medina település értékeit mutatta be. Medinán Helytörténeti és Hagyományőrző Egyesület települési értéktárat hozott létre, amely elhivatott a helyi és magyar kultúra feltárásában és őrzésében. Az értéktárban jelenleg 40 helyi és 8 megyei érték szerepel. A település közössége aktív, több civil szervezetet, csoportot működtetnek, és sok, a helyiek számára fontos és érdekes rendezvényt szerveznek. Révai Lilla példaként említette a Medinai Tollforgatók csoportját, amelynek tevékenysége az irodalom és a zene köré épül. Programjaik közül kiemelkedik a Helyismereti és helytörténeti vetélkedő, az Óvodás Mesetalálkozó, a Medinai Művészeti napok és a Borverseny. A jövőbeni céljaik között pedig szerepel a kulturális alapú gazdaságfejlesztés kialakítása is.

Az előadások sorát Torma Tibor és Nemes Éva kulturális közösségfejlesztő mentorok zárták, akik a korábban kiadott mentori kérdőívek eredményeit foglalták össze. A kérdőív első része a mentorhálózat szakmai és emberi értékeit vizsgálta. A kérdőívek kiértékelése három nagy csoport köré épült: a szakmai értékek között szerepelt a szaktudás, széles körű tapasztalatok szerzése és tapasztalatcsere fontossága; az emberi értékek közül a közösséghez tartozást és kulturális együttműködést emelték ki; a mentorhálózat munkájának megerősítésére több javaslat is elhangzott, mint például a kerekasztal beszélgetések és szakmai találkozók szervezése, illetve felmerült az igény további képzésekre is. A mentor kollégák azt is fontosnak tartják, hogy a projekt zárását követően is megmaradjon az élő kapcsolat a szakemberek között.

Délután lehetőség nyílt arra, hogy a projektben elkészült interaktív – óriás társasjáték, Tangram játék és a „Cselekvő Péter” kártya – játékokat is kipróbálhassák a munkatársak. A játékok segítségével szórakoztató feladatokon keresztül ismerhették meg az értékközpontú, élményalapú közösségépítő lehetőségeket úgy, hogy közben a közösségfejlesztésre és közösségi kezdeményezések elindítására vonatkozó konkrét ismereteket sajátíthattak el.

A szakmai nap zárásaként Fodor Tamás megköszönte a munkatársaknak az egész éves odaadó munkáját, kellemes ünnepeket és sok pihenést kívánt mindenkinek, hogy újult erővel kezdhessük a munkát 2019-ben.