Közösségben, a közösségért – A kulturális intézmények közösségi részvételen alapuló működésének („társadalmiasításának”) lehetőségei. Szakmai műhelynap Veszprémben

A jelenlévőket Schreiber Márta, az Eötvös Károly Megyei Könyvtár igazgatóhelyettese köszöntötte, majd Giczi András, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője az Országos Széchényi Könyvtár részéről bemutatta a projekt eddig elért eredményeit, kutatási tevékenységét, elektronikusan is elérhető módszertani kiadványait, valamint a Közösségek Hete országos kulturális rendezvénysorozat idei tematikáját.

kép

Bódog András, az Országos Széchényi Könyvtár Cselekvő közösségek projektcsapatának kutatás-fejlesztési csoportvezetője a közösségi részvételen alapuló működés (társadalmiasítás) hétlépcsős elméleti modelljét ismertette a közönséggel. A részvétel a legalacsonyabb, pusztán tájékoztatásra, információközlésre szorítkozó szintjétől, a felhatalmazás szintjéig terjed, vagyis amikor a közösségek az intézmények egy-egy folyamatának kiszervezett végrehajtását maguk végezhetik. A társadalmiasítás szemléletét alkalmazva a könyvtárak továbbra is megszokott szakmai feladataikat láthatják el a közösség igényeinek tengelye mentén, a modell fokozatainak az adott körülmények között lehető legmagasabb szintjét elérve.

kép

Oros Sándor, a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár osztályvezetője reális képet festett a jelenlegi társadalmi helyzetről a közösségfejlesztés tükrében. A társadalmiasítás folyamatában rendkívüli fontossággal bír a tervezés és a folyamatos kétirányú információáramlás: a könyvtár kezdeményez és bevonja közösséget, illetve a közösség kezdeményezése mellé áll. A helytörténeti gyűjteményekre építve a helyiek identitástudatának megőrzése az intézmény közösségi pozícióját is elmélyítheti. A tartalmas előadást követően ismét Giczi Andrásé volt a szó, aki a társadalmiasítás további lehetőségeit ismertette a rendezvényszervezés, valamint a könyvtár működési körülményeinek és gyűjteményszervezésének olyan folyamatait számba véve, ahol az igények mentén történő fejlesztéstől, a közösség/használók konkrét részvételi lehetőségéig terjedhet a skála.

kép

A hat alkalmas rendezvénysorozat egyik záróeseményeként Bódog András az előzetesen kitölthető kérdőívek/tesztek országos eredményeit összegezte, amely betekintést adott Magyarország közkönyvtárainak a közösségi alapú működés feltételeit illető aktuális helyzetéről. Az ezt követő műhelymunka, kerekasztalbeszélgetés keretében a jelenlévő könyvtárosok közösen a könyvtárak társadalmiasítási lehetőségeit vitatták meg saját példáik alapján, jelen esetben a KSZR szolgáltatóhelyek lehetőségeit, kihívásait középpontba helyezve.