„Meddig ér(het)ünk el – a végtelenbe és tovább…. „– TOP-nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése Komárom-Esztergom megyében

Országos rendezvénysorozatunk Komárom-Esztergom megyében, Tatabányán, A Vértes Agorájában folytatódott 2019.április 15-én. A szakmai nap célja „A helyi identitás és kohézió erősítése” TOP-5.3.1-16 és TOP-6.9.2-16 számú nyertes pályázatok keretében, Komárom-Esztergom megyében megvalósított jó gyakorlatok, fenntartható tevékenységek bemutatása és népszerűsítése.

A szakmai napot Popovics György, a Komárom-Esztergom Megyei közgyűlés elnöke nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, hogy a megye összes TOP-pályázatát támogatják. A nyertes pályázatok közül ötben konzorciumi partnerként, kettőben támogatóként működnek közre. Megköszönte mindazok segítségét, akik nap, mint nap dolgoznak a megvalósításon, az önkormányzat támogatja őket és segítséget nyújt az előre lepésben. Komárom- Esztergom megye a legboldogabb megye az országban, bíznak abban, hogy a pályázat hozzájárul ennek erősítéséhez. Mindenki számára azt kívánja, hogy az értékteremető munkája legyen sikeres, épüljenek a mai napból és szolgálja munkájuk javát.

A köszöntők sorát Salamon Hugó, a Vértes Agorájának szakmai igazgatója folytatta. Röviden bemutatta az intézményt, amely a megye egyik legnagyobb kulturális központja. Az Agora Nonprofit Kft. részeként végzi munkáját, a Puskin Művelődési Ház, a kertvárosi Bányász Művelődési Otthon, az alsógallai József Attila és a felsőgallai Széchenyi Művelődési Ház. Legfőbb céljuk a tatabányaiak identitásának megerősítése és hogy hozzájáruljanak ahhoz, hogy jó legyen itt élni. Közösségi katalizátorként működnek a megyében, összefogják a szervezeteket és a közösségeket.

A megye TOP-helyzetképét Kutenics Kinga, kulturális közösségfejlesztő mentor foglalta össze. A megyében 7 nyertes pályázat van, amely 17 települést érint a megyei önkormányzattal együttműködve. A nyertes pályázatokat 2018 júniusában hirdették ki, így a pályázók zömében az első mérföldkövön vannak túl és még sok munka van hátra.

A Komárom-Esztergom megyei közgyűlés alelnöke, és a TOP-pályázat szakmai vezetője Steindl Balázs, „Megyénk körül, megyünk körül” címmel tartott előadást. A pályázat jelenleg szakmai értékelés alatt áll a TOP Irányító Hatóságánál. Legfőbb cél a Terület- és Településfejlesztési Program erőforrásaira építve a közösségfejlesztést, közösségi kezdeményező- és cselekvőképesség támogatása. A tervek között szerepel a Megyei Értéktár Applikáció kidolgozása, amely részletes adatlapokon mutatja be a térség értékekeit és a hozzájuk kapcsolódó eseményeket. A projekt nagy hangsúlyt helyez a rendezvényekre, mint közösségszervező eseményekre: megyenapokat, közösségfejlesztési találkozókat is rendeznek.

Csapucha Katalin közösségfejlesztő szakember Dorog és térsége nemzetiségi és bányász hagyományokra épülő ötös konzorciumban megvalósuló projektjét prezentálta. A konzorciumot alkotó települések hasonló adottságokkal bírnak. A települések kultúráját, hagyományait meghatározó szempont a bányászathoz kapcsolódó szokásrend, valamint a nemzetiségek együttélése. Céljuk a bányászati és nemzetiségi hagyományok megőrzése, helyi esélyegyenlőségi programok felülvizsgálata, bűnmegelőzési programok szervezése. A héten szervezik meg első „Húsvéti szomszédolás” programjukat Piliscsév, Kesztölc, Dorog, Csolnok bevonásával.

Vandrovnik Klára kulturális szervező és közösségfejlesztő Baj község ’Játék 6árok nélkül’ közösségfejlesztő játékát mutatta be, amely összefogja a környékbéli településeket. A cél az élmény alapú értékátadás a település lakosainak és az érdeklődőknek. A kidolgozás során mélyült az együttműködés a települések között. A játék keretében ’Vándor díjat’ lehet elnyerni és a nyertes közösség szervezi a jövő évi programot. A játék menete során 3 feladatot kell teljesíteni: település totó, előre elkészített leírások a településekről, települési performance, település sajátosságainak bemutatása választott technikával, és ügyességi feladatok. A Közösségek Hete keretében szervezik meg a programot.

Az Oroszlányban zajló fejlesztéseket Adorján Anett, szakmai vezető ismertette. Azon dolgoznak, hogy a helyi közösségek, elsősorban települések, településrészek közösségi kezdeményező- és cselekvőképességét növeljék, a lakosság bevonásával. Három célterületet szeretnének egymáshoz közelíteni: falusi, óvárosi és városi közösségeket. A helyi jelentősebb intézmények, civil szervezetek képviselőivel való kapcsolatfelvétel megtörtént, illetve folyamatban vannak az egyes célterületeken a közösségi beszélgetések, valamint a közösségi felmérés.

Az előadások sorát Tóth László “Mozduljunk a városunkért” civil kezdeményezések Kisbéren címmel zárta. A projekt közvetlen célja, hogy Kisbéren olyan közösségfejlesztési folyamatok elindítása és megvalósítása, mely beavatkozások eredményeként fejlődik a közösség tagjainak egymás iránti felelősségtudata. Fontos szempont a meglévő együttműködések és partnerség megléte és erősítése, kiemelt partnerük: Kisbéri Rendőrkapitányság és a Kisbéri Polgárőr Egyesület. „Mozdulj a városodért” civil közösség kerékpáros rendezvény március 23-án valósult meg. A civil szervezetek összefogásával és az önkormányzat technikai segítségével összegyűjtötték a környéken az illegális hulladékokat.

A délután folyamán a résztvevők a TOP-pályázatokkal kapcsolatos kérdéseiket és tapasztalataikat osztottak meg.