Tatabányán találkoztak a Komárom-Esztergom megyei aktív közösségek képviselői

2019. január 30-án 19 településről érkeztek résztvevők a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 projekt keretében megrendezett szakmai napra.

A megjelenteket Bereznai Csaba köszöntötte Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata alpolgármestere és Giczi András Béla szakmai vezető a Cselekvő közösségek kiemelt projekt, Országos Széchényi Könyvtár részéről.

Nyitó előadásként a Kulturális közösségfejlesztés és lehetőségei hazánkban címmel dr. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek kiemelt projekt szakmai vezetője a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ részéről bemutatta a települési közösségfejlesztő folyamat legfőbb lépéseit, illetve a projekt kapcsolódó fejlesztéseit. Ezt követően Cselekvő közösségek kiemelt projekt eredményeit, kiadványait, illetve a  Közösségek Hete 2019. évi programját ismertette Giczi András Béla.

aktív közösségek

Érték-e a könnyűzene? címmel tartott előadásában Pap Tibor, a Peron Music Alapítvány elnöke elmondta, hogy célcsoportjuk az önmagukat-, kibontakozási lehetőségeiket-, bemutatkozási terepüket kereső, alkotóvággyal élő fiatal generáció. Az amatőr könnyűzenei tehetséggondozás fontosságát kiemelve bemutatta jelenlegi tevékenységeiket, jövőbeli elképzeléseiket, illetve a tatai Könnyűzenei Tehetséggondozó és Képző Központ létrehozásának terveit.

„Álmomban hű feleségemhez futottam” idézett Vojácsek Pál naplójából, bemutatva többek között az I. világháborús kiállítást előadásában Radovics Istvánné, a Virágzó Kesztölcért Egyesület vezetőségi tagja. Szerteágazó munkálkodásuk eredménye a Csillaghullás Minifesztivál, Hódító túrák, Újévi séták, de a Legszebb konyhakertek is őket dicsérik.

Mit tehet egy közösség? – például, hogy az Oroszlányban élő, a várost szerető lakosokat, valamint a városból elszármazottakat összefogja, őket az egészséges lokálpatriotizmusra alapozva a város közéletében, művelődési feladataiban, természet- és környezetvédelmében való aktív részvételre, történelmi és a kulturális hagyományainak ápolására, a meglévő létesítmények és természeti értékek megóvására, gyarapítására ösztönzi a közösségi életforma lehetőségét kínálva. Fátrai Erzsébet Márta, Oroszlány Barátainak köre elnöke tevékenységüket izgalmas kisfilmmel és számos fotóval kísérve mutatta be.

aktív közösségek

Közösségfejlesztési lehetőségek a Neszmélyi Borút településein címmel Izing László, a Neszmélyi Borút Egyesület titkára mutatta be a Tata és környékén élők közösségi identitásának kialakítása és erősítése érdekében végzett tevékenységüket. Kiemelte együttműködésüket a „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” projekt mentorával, illetve a „Tájban élő ember” projekttel és a megyei programmal.

„Életképek”-et láthattak a résztvevők a Táti Porcelánbaba Klub működéséből Pappné Adolf Erzsébet előadásában, aki bemutatta történetüket, sikereiket, illetve azt a folyamatot, ahogyan a porcelánbabakészítés fázisai közösséggé formálják a résztvevőket.

A Baji Német Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesület elnöke, dr. Major Mária a nemzetiségi hagyományok ifjú generációk számára történő átadásának fontosságára hívta fel a figyelmet, és ennek lehetőségeit, illetve általuk megvalósított programokat mutatott be.

Jótündérek pedig vannak! Különös ismertetőjelük: meghallgatás, értő figyelem, két segítő kéz – állítja Lukács Anikó, az Esztergomi Otthon Segítünk Alapítvány tanácsadója. Angol mintára szervezik programjaikat, például önkénteseik „időt visznek” kisgyermekes családoknak. Az önkénteseket képzés keretében készítik fel, hogy jól tudjanak segíteni.  Családi Életre Nevelés programjuk célcsoportja a fiatalok, célja felkészítésük a felnőtt élet kihívásaira játékos formában. Emellett számos klubot szerveznek alkotó programokkal, amelyeken a  legkisebbektől az anyukákig minden korosztály talál a maga számára érdekes tevékenységet.

A szakmai napot a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt megvalósítója: a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, az NMI Művelődési Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciuma rendezte, a szakmai nap szervezője az Országos Széchényi Könyvtár volt.