A közösségi részvételen alapuló működés az Észak-Alföldi Régióban

“A kulturális intézmények felkészítése működésük társadalmiasítására” című rendezvénysorozatunk következő szakmai rendezvényét április 2-án, Nyíregyházán, a Váci Mihály Kulturális Központban tartottuk meg.

A programot a kulturális intézmények közösségi részvételen alapuló működését elősegítő módszertani gyakorlatok folyamatos fejlesztése céljából, a „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” projekt keretében rendezi meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, az NMI Művelődési Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciuma.

Ezúttal Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyék közművelődéi intézményeinek szakemberei vettek részt a szakmai programon.

A szakmai napot Mészáros Szilárd, a Váci Mihály Kulturális Központ igazgatója nyitotta meg. Rövid előadásában bemutatta az intézményt, felvázolta annak szerepét és feladatát a megyeszékhely kulturális életében.

Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet Cselekvő közösségek projektjének szakmai vezetője a projekt szakmafejlesztési feladatairól, a megvalósult célokról, eddig elvégzett feladatokról beszélt. 

Kovács Barnáné, a csengeri Petőfi Sándor Könyvtári, Közművelődési és Intézményfenntartó Központ szakmai vezetője „Közművelődési intézmények szerepe és lehetőségei, avagy a közművelődési feladatellátás a Makovecz városban, Csengerben” címmel tartott előadást. A város nem csupán a 17 Makovecz Imre által tervezett épületről híres, hanem arról a sok-sok színes programról is, amelyekkel a helyieknek kínálnak kulturálódási, szórakozási lehetőséget. A programok, rendezvények szervezését kistérségi megbeszélések előzik meg, ahol felmérik az igényeket, átbeszélik a lehetőségeket. Számos országos kezdeményezésű programsorozathoz csatlakoztak. Lefontosabb rendezvényeik a „Csengeri Napok” és a „Csengeri Almafesztivál.”

Asztalos Árpádné a Martfű Városi és Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója „Egyedül nem megy…” című előadásában nem csupán arról beszélt, hogy milyen feladataik vannak a közösségekkel, a programokkal, hanem arra is kitért, hogy hogyan tudják a város lakóit bevonni a közösségi munkába, a programok szervezésébe. A művelődési központ keretein belül 23 közösség és egy médiacsoport is működik.

„Egy fedél alatt – rendszerszemléletű társadalomfejlesztés” címmel tartott előadást Vágó Emese, a kabai Mácsai Sándor Művelődési Ház igazgatója. Az igazgató asszony úgy fogalmazott, hogy az „Egy fedél alatt” program elsődleges célja, hogy a település lakói jól éljenek. Munkájuk tervezésekor a település egészében gondolkodnak. Együtt dolgozik az önkormányzat, a közművelődési intézmények és az aktív közösségek – Kabán 9 közösség és 20 civil szervezet dolgozik együtt a település „jólétén.” Az éves munkatervet egyeztetik, értékelik.

A szakmai nap délutáni programja a társadalmiasítás folyamatával, és az azzal kapcsolatban felmerülő kérdések megvitatásával folytatódott.