Aktív közösségek a Körösök ölelésében

A Körösök mentén, Békéscsabán 2019. március 21-én került megrendezésre a Békés megyei aktív közösségek megismerkedését, tapasztalatcseréjét szolgáló szakmai műhelynap. A programot a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) kiemelt projekt megvalósítója: a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, az NMI Művelődési Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciuma rendezte.

kép

A jelenlévőket Pocsajiné Fábián Magdolna, a Közösségfejlesztők Békés megyei Egyesületének elnöke köszöntötte. Kifejtette, hogy a mai világban óriási szerepe van egy ember életében a közösségeknek, méltatta a Békés megyében működő civil, formális és informális közösségek tevékenységét. Bemutatta a 20 éve működő egyesületük munkáját is.

kép

Giczi András Béla a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt szakmai vezetője az Országos Széchényi Könyvtár képviseletében ismertette a Cselekvő Közösségek projekt eddigi eredményeit. Tájékoztatta a jelenlévőket a 2019 májusában megrendezésre kerülő Közösségek Hete országos programsorozatról is. Ezt követően Garay Éva, a Cselekvő Közösségek projekt megyei kulturális közösségfejlesztő mentora tartott előadást a Kulturális közösségfejlesztés és lehetőségei hazánkban címmel.

kép

A természet- és környezetvédelem fontosságát a nap folyamán több előadó is hangsúlyozta. Boldog Gusztáv, a Zöld Csütörtök Természetvédő Kör tagja Természeti erőforrások – ZÖLD közösségek címmel tartott előadást. 2004-ben, az akkori Békés Megyei Könyvtárban kezdtek csütörtöki napokon, természetvédelmi témájú programokat kínálva a fiataloknak. Céljuk a környezettudatos életszemlélet kialakítása: ismeretterjesztő előadásokat és szakköröket tartanak, túrákat és táborokat szerveznek, városi és megyei eseményeken és pályázatokon vesznek részt.

kép

Pócsi Gabriella a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület vidékfejlesztési szakértőjeként bemutatta, hogy milyen közösségi megmozdulások jönnek létre a Körösök Völgyében. Célcsoportjaik a fenntartható, környezettudatos életmód követői, a helyi értékek megőrzői – gyermekek, fiatalok és családtagjaik. Eseményeket, rendezvényeket szerveznek, kiadványokat készítenek. Nagy hangsúlyt fektetnek a hálózatfejlesztésre, ilyen pl. a Tanyasi tanösvény tematikus túraútvonal, vagy a Nyitott tanyagazdaságok hálózata.

kép

A Jeune Courage – Közösség az Ifjúsági érdekérvényesítésért csoportot 2017-ben hozták létre – mondta el Fazekas Anna, a csoport vezetője. Szándékuk, hogy támogató közösségként teret és lehetőséget biztosítsanak főként békéscsabai és Békés megyei ifjúsági vezetők, érdekképviseleti szereplők szakmai fejlődéséhez. Hazai és nemzetközi tapasztalatcserék, szakmai napok, kulturális programok szervezése révén a helyi közösségek munkáját kívánják segíteni, más közösségek, kultúrák jó gyakorlatainak példájával is.

kép

Délután közös ötletelésre és műhelymunkára került sor, a Közösségek közösen – avagy milyen új programokat találnak ki a véletlenül egymás mellé kerülő különböző közösségek tagjai? címmel. Sok gondolat cserélt gazdát, sok értékes javaslat került felszínre.

kép

A Nők a közösségért – közösség a településért címmel Varga Istvánné Oláh Irén a Hagyományőrző Nők Egyesületének vezetőjeként bemutatta a lelkes csapat tevékenységeit és működését.

Végezetül Kocsis Péter a jelenlévőket a kardoskúti pusztába varázsolta, bemutatva a Kardoskúti Faluszépítő és Turisztikai Egyesület tevékenységeit. A 2014-ben alakult egyesület céljai: a turizmus és helyi vállalkozók közötti kapcsolat koordinálása és fejlesztése, gyermektáborok szervezése és a település szépítése.

A valódi közösségi hangulatú program sikeresen zárult. A résztvevők elmondták, hogy bár tudnak Békés megyei szinten egymás létezéséről, a szervezetek, közösségek igazi tevékenységét és mindennapjait kevésbé ismerték. Ez a program lehetőséget és teret adott a személyes és intézményi kapcsolatok elmélyítésére és egymás tevékenységének mélyebb megismerésére. A közös gondolkodás és a jó gyakorlatok adaptálása új megoldásokat, ötleteket hozhat a közösségek számára.