Fogjunk össze a közösségekért! – Együttműködést erősítő mentorszakmai nap Lakiteleken

A mentorszakmai napot Fodor Tamás, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai vezetője nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte, hogy igazán tartalmas szakmai nap áll előttünk. A projekt hamarosan lezárul és a célok eléréséhez elengedhetetlen az összefogás és az együttműködés.

Az előadások sorát Kovács Katalin, a Nemzeti Művelődési Intézet rendezvényszervező munkatársa kezdte meg, aki a ’Partnerségben a közművelődéssel’ nemzetközi konferencia eredményeit prezentálta. A kétnapos konferencia fókuszában a közösségépítés és -fejlesztés, az intézmények közösségi alapon való működtetése, az esélyegyenlőség és az önkéntesség fő irányvonalai, módszertani lehetőségei álltak. Az előadók a könyvtári, a múzeumi és a közművelődési szakterületek elismert hazai és külföldi szakemberei, akik saját közösségfejlesztő tevékenységüket mutatták be, elősegítve a további partneri együttműködések kialakítását.

Kalmár Erika, kommunikációs csoportvezető és Tóth Vivien, mentorhálózatért felelős munkatárs a készülő kiadványok listáját és a hozzájuk kapcsolódó feladatokat ismertették. Jelenleg a Gyakorlati útmutató: Intézményi önkéntes programok létrehozásához és működtetéséhez és Közösségfejlesztési módszertani útmutató bővítésén dolgozunk. Emellett TOP 18 kiadványunk is készül, amely a TOP-5.3.1-16 és TOP-6.9.2-16 „A helyi identitás és kohézió erősítése” pályázat keretében szakmai programjainkon bemutatkozott jó gyakorlatokat hivatott bemutatni.

Az aktuális mentori feladatokat és határidőket Róznerné Lipcsey Zsuzsanna, mentorkoordinációs csoportvezető és Valachi Katalin mentorkoordinációs munkatárs foglalták össze. Minden mentor számára fontos feladat beszámoló készítése, amely az alábbiakból tevődik össze: szakmai önértékelés, projektérékelés, távlati fejlesztési tervek. A projekt záró konferenciája augusztus 22. lesz a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.

A TOP helyi identitást erősítő projektek megyei körképéről ezúttal Tolna megyéből Révai Lilla Irén és Kedves Tímea kulturális közösségfejlesztő mentorok számoltak be. A megyében 3 konzorciumban 9 település érintette TOP pályázatban. „Ahol az ember boldog, s boldogul” című pályázatban 8 település vesz részt, amely 1200 lakost ér el. A tervezett programok alakulása: 100 zenei, irodalmi, képzőművészeti, közösségfejlesztő események.

A Heves megyei TOP pályázatokat Murányi Norbert kulturális közösségfejlesztő mentor mutatta be. A közösségfejlesztő folyamatok 2018-ban kezdődtek el a megyében. A pályázat hatására a kisebb településeken is aktivizálódott a közösség. A közösségi beszélgetések hatására több csoport is – ifjúsági klub és torna, kártyaklub- létrejött, akiknek tagjai rendszeresen találkoznak.

A Felhő csoport tevékenységét Ferencz Klára és Dévényi Pethes Adrienn, kulturális közösségfejlesztő mentorok ismertették. A kezdeményezés két éve indult Gárdonyban, informális csoport. A cél az, hogy olyan rendezvényeket szervezzenek, amelyek összehozzák az embereket, felelősségvállalásra és értékteremtésre ösztönzi a fiatalokat. Rendezvényeik közé tartozik: Gyereknap, „Kösz, hogy élek” rendezvény: amelynek a lényege, hogy egy nem használt közteret rendeztek be és beszélgettek az arra járókkal. Programjaikra minden generációt szívesen várnak.

Az előadások sora rövid programajánlókkal zárult. Mezei Margit, Bács-Kiskun megyei mentor a bajai, regionális mentortalálkozóra hívta fel a figyelmet. A kétnapos esemény célja, hogy alföldi jó gyakorlatokat mutasson be és szakmai párbeszédet indítson a szakemberek körében.

Zichy Éva, Somogy megyei mentor a július 19-20-ra szervezett regionális szakmai nap tematikáját prezentálta, amelynek helyszíne a nágocsi Zichy kastély.

A délután folyamán a Lakitelei Népfőiskola létrejöttének hátterét, épületeit, tevékenységét és jövőbeni terveit ismerhették meg a munkatársak.