Mentorszakmai nap Lakiteleken

A mentorszakmai napot Tóth Vivien, mentorhálózatért felelős munkatárs nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy a napot úgy építettük fel, hogy a mentormunkatársaknak teret adunk arra, hogy bemutassák saját, projekten kívüli tevékenységüket, illetve, hogy olyan témákról is szó lehessen, amely a mentorkollégákat foglalkoztatja.

Elsőként Garay Éva, Békés megyei Kulturális közösségfejlesztő mentor szívmelengető előadását hallgathattuk meg. Éva a Csaba Kulturális Egyesület a Táncművészetért alelnöke. Az egyesület hozta létre – a már mondhatni hagyománnyá vált – az ötödik éve megrendezett Kárpát-medencei Magyar Népzenei Találkozót. Ez a találkozó egy teljesen civil kezdeményezés. Nem céljuk a fesztivállá válás, mert közönség helyett közösséget és közösségi ünnepet szeretnének építeni. Éva úgy fogalmazott, csak addig folytatja a találkozók szervezését, amíg „tudnak a gyerekek mezítláb szaladgálni”, ez azt jelenti, hogy addig tudják a családias, közvetlen, biztonságos közeget megteremteni.

Második előadónk Torma Tibor kulturális közösségfejlesztő mentor Csongrád megyéből. Tibor az Algyőről indult, 15 éves múltra visszatekintő Wemsical Ifjúsági és Kulturális Egyesületet mutatta be, amelynek ő az elnöke. A prezentácijából megtudhattuk, hogy az egyesület egy extrém sportokat űző baráti társaságból alakult ki. Jelenlegi tagjai között grafikusok, képzőművészek, extrém sportolók, zenészek, rendezvényszervezők is vannak. Különböző érdeklődési körű és látásmódú tagjai teszik színessé az általuk szervezett rendezvények palettáját. Tibor fontosnak tartja, hogy aki fiatalokkal foglalkozik, az a fiatalok ötleteire építve folytassa munkáját. Így szerveztek már ifjúsági-, és sporteseményeket, koncerteket, lemezbemutatókat, kiállításokat, családi piknikeket. Munkásságuk egy alapköve a nagysikerű Szegeden szabadon című lemez kiadása volt.

Bakos Adrienn, Csongrád megyei kulturális közösségfejlesztő mentor előadásából megtudhattuk, hogyan működik már 15 éve a Mobil – Földeáki Fiatalok Egyesülete, amelynek az elnöke. Adrienn bemutatta, hogy a garázsvásártól, játékdélutánon és az anyaperceken át egészen a mezítlábas sétáig terjed a programjaik világa. Összetartó közösségük sok fantáziával és kreativitással dolgozik együtt, amelynek a rendezvényeken kívül még a Mobil Szabadidős Tér azaz MoSzaT is látványos bizonyítéka. A MoSzaT rengeteg játéklehetőség ad otthont az újrahasznosított anyagokból készült kőpadok között, illetve különböző ingyenes és fizetős szolgáltatásokat, programokat és informatikai segítséget is terveznek itt.

Következő előadóink Csontos Anna Fruzsina Hajdú-Bihar megyei és Tóth József Zala megyei kulturális közösségfejlesztő mentorok voltak. Mindketten bemutatták megyéik helyzetét a TOP projektek előrehaladásának tükrében.

Ezt követően Róznerné Lipcsey Zsuzsanna mentorkoodrinációs csoportvezető és Valachi Katalin mentorkoordinációs munkatárs prezentációjából értesültünk a mentorkollégák előtt álló további feladatokról, határidőkről.

A délelőttöt Fodor Tamás szakmai vezető gondolatai zárták arról, hogy a Cselekvő közösségek projekt során kialakult egy remekül működő országos hálózat, széles kapcsolati tőke és felgyülemlett egy hatalmas tudásbázis. Felvetette a kérdés, hogy alkalmasnak találjuk-e ezt a közeget arra, hogy bár a projekt nem folytatódik, de közös munkát más keretek között folytatnánk-e?

A szünet után Zichy Éva: szociometria, csoportdinamika a közösségfejlesztésben témájú műhelymunkája során a mentorok megbeszélték, hogy kinek milyen kompetenciái vannak, amit bele tudna tenni a közös munkába. Illetve közösségi kapacitások felmérésére is sor került. Továbbá átbeszélték, hogy a milyen kapcsolódási pontjai vannak a kollégáknak. Egy térképet is alkottak, arról, hogy honnan jöttek.