„Ha a közért tenni akaró közösségek jönnek létre, mindannyian gazdagodunk!” – TOP-nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése Veszprém megyében

A „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” (EFOP-1.3.1-15-2016-00001) projekt országos TOP 18-as rendezvénysorozatának következő állomása Veszprém megye volt. A szakmai napot a veszprémi Agóra Városi Művelődési Központban rendeztük meg április 11-én, a magyar költészet napján.

A résztvevőket, házigazdaként Neveda Amália, a veszprémi Agóra Városi Művelődési Központ igazgatója köszöntötte.  Rövid köszöntőjében kitért a jeles ünnepre is, amelyre az intézmény egész napos programokkal többek között versmondó versennyel és kiállítással készült. Beszélt az intézményben folyó közösségi munkáról és arról a törekvésükről, hogy támogassák a közösségeket, hogy aktív szerepvállalói legyenek a településnek.

Vörösmarty Éva, a Veszprém Megyei Közgyűlésének alelnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy mindenki vágyik arra, hogy tartozzon valahova, a Cselekvő közösségek projekt ezt erősíti meg. Mint mondta, „Ha a közért tenni akaró szerveződések jönnek létre, akkor támogatnunk kell őket, hiszen ezáltal mindannyian gazdagodunk. Felelősséget kell vállalnunk egymásért, a körülöttünk élőkért.”

A szakmai napot kultur program is színesítette: A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének tagjai a költészet napja előtt tisztelegve különleges előadással készültek. Jelnyelvi tolmácsolásban előadták Máté Péter-Azért vannak a jó barátok című dalát.

Veszprém megye TOP-helyzetképét Halmos György kulturális közösségfejlesztő mentor foglalta össze. A Veszprémet érintő TOP-6.9.2 – pályázat esetében 2018 decemberében indult a közös munka. A közösségfejlesztés 5 célterületen zajlik, ebből három az Agóra, kettő a Eötvös Károly Megyei Könyvtár közreműködésével. A megyében 16 konzorcium nyert a TOP-5.3.1 pályázat keretében, így összesen 32 településen kezdődtek el a fejlesztések.

Antal Zoltánné, a Nagycsaládosok Nyirád és Környéki Egyesületének elnöke a települést és az egyesület tevékenységét mutatta be. Arról beszélt, hogy a településen mindig is aktív volt a közösségi élet, de a szervezetek közötti együttműködés ne volt zökkenőmentes. A pályázat segítséget nyújtott abban, hogy kerekasztal beszélgetés keretében összehozzák a civil szervezetek képviselőit. A helyi igényekre alapozva számos közösségi programot szerveznek: Falunapot, Generációk vetélkedőjét, Ünnepváró családi napot, Népi mesterségek házát.

„Közösségfejlesztés a Bakony Keleti kapujában – Tés és Jásd településeken” címmel tartott prezentációt Fodor-Bödös István, Tés polgármestere. A kulturális élet a felújított könyvtárnak köszönhetően indult be, az emberek látogatni kezdték az intézményt. Új közösségi térként egy játszóteret is kialakítottak a gyerekek számára, amely által a családokat is elérik.

A Csabrendek Könyvtár és Művelődési Ház képviseletében Mógerné Molnár Ildikó mutatta be a település aktív közösségi életét. Csabrednek Veszprém megye legnagyobb községe, jelentős történelmi múlttal rendelkeznek, amely meghatározza a lakosok életét. A településen Tűzoltó, Galamb- és Kisállattenyésztő, Csabrendek-Sümeg Sporthorgász Egyesület is működik. A nyertes TOP-pályázatnak köszönhetően többen elvégezték a ’Kulturális közösségfejlesztés gyakorlata’ képzést. A közösségi interjúk lezajlottak, jelenleg a közösségi felmérés zajlik. Sikeresen teljesítették az első mérföldkövet.

Az előadások sorát Simon Csilla a Hajmáskéri Művelődési Ház munkatársa zárta, aki a TOP-pályázat hatására megvalósult programokat mutatta be. Néhány éve adtak át egy Muzeális Kiállítóhelyet, ami a művelődési ház mellett számos programnak és helyi szervezetnek ad helyet. „Ki miben mester?” című kiállításuk kiemelt program, amely a helyi lakosokra, az ott élő közösségre, valamint a helyben fellelhető népi, illetve mindennapi tárgyakra, emlékekre alapszik. A kiállítást pozitívan fogadták, hatására elkezdődött egy olyan folyamat, ami hosszú távon élhetőbbé teszi a községet, növekszik a település megtartó ereje. A közösségi interjúkból kiderült, hogy mire is vágynak a lakosok: településhez kapcsolódó kulturális rendezvényeket, kézműves foglalkozásokat, sporteseményeket szeretnének a TOP pályázat segítségével megvalósítani.

A délután folyamán a résztvevők a TOP-pályázatokkal kapcsolatos kérdéseiket és tapasztalataikat osztottak meg.