Helyi értékek őrzése és tudásátadás – mentorszakmai nap Lakiteleken

A szakmai napot Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet szakmai vezetője nyitotta meg, aki megköszönte a munkatársak kitartó munkáját. A projekt rövidesen véget ér, augusztus 22-én rendezzük meg záró konferenciánkat.

A ’Magyarországi Zöld út mozgalom’ címmel tartott előadást Budai Krisztina Nógrád megyei közösségfejlesztő mentor. A zöldutak közösségi kezdeményezésű helyi jellegű útvonalak, úthálózatok, nem kizárólag gyalogosok számára. Céljuk a szemléletformálás, a közösségépítés, a helyi „zöld” közlekedés elősegítése, a kapcsolódó helyi értékekre, olykor termékekre való figyelem felhívása.

A továbbiakban Tuczai Rita Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közösségfejlesztő mentor Halmaj községben elindított ’Roma anyák bevonása a fiatal lányok iskolai felvilágításába’ projektet ismertette. A program egészségmegőrzéssel kezdődött, majd baba-mama klubok, önsegítő kör indult. Azóta már roma nők tartanak felvilágosító beszélgetéseket fiatalokkal különböző iskolákban.

A kardoskúti pusztalakodalom közösségépítő hatásáról Terjékné Kaposi Andrea, Békés megyei közösségfejlesztő mentor számolt be. A hagyományőrző rendezvény 2016-ban kezdődött Kardoskút polgármesterének ötlete alapján. Az előkészületekbe a lakosság jelentős része bekapcsolódik. Közösen készítik el a csigatésztát a lagzira, a fiatalokat bevonva, tyúkpucolás, sátorállítás, terítés, dekorálás, felszolgálás, mindez önkéntes munkával valósul meg. A programnak a helyi értékek őrzésén túl, tudásátadás, tudástranszfer szerepe is van.

A mentori beszámolók tapasztalatait dr. Arapovics Mária a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai vezetője ismertette. Valachi Katalin, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum mentorkoordinációs munkatársa a mentori feladatokat foglalta össze előadásában.

A délutáni műhelymunka során az augusztus 22-ei projekt záró konferenciára készítettünk elő egy meglepetést a projekthez kapcsolódóan.