„Mert a közösségünk a jövőnk!” – TOP-nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése Békés megyében

Országos rendezvénysorozatunk Békéscsabán, a Csabagyöngye Kulturális Központban folytatódott 2019.április 23-án. A szakmai nap célja „A helyi identitás és kohézió erősítése” TOP-5.3.1-16 és TOP-6.9.2-16 számú nyertes pályázatok keretében, a Békés megyében megvalósított jó gyakorlatok, fenntartható tevékenységek bemutatása és népszerűsítése.

Szakmai rendezvényünket Tolnai Péter, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy a TOP-pályázatok hozzájárulnak a civil társadalom megerősítéséhez, a cselekvőképesség és az önkéntesség növeléséhez. Kifejtette, hogy a lakosok identitásának erősítése a valahová tartozás érzése miatt fontos. Az alelnök röviden bemutatta a megye TOP-pályázat nyerteseit, illetve célterületeiket, és külön hangsúlyozta, hogy a Cselekvő közösségek projekt közösségfejlesztő mentorai jelentős mértékben segítik a megvalósítást.

Fodor Tamás szakmai vezető a Cselekvő közösségek projekt szakmafejlesztési feladatait és a közösségfejlesztő mentorok munkáját mutatta be. Tóth Vivien mentorkoordinációs munkatárs országos kitekintést adott a már nyertes TOP pályázatok alakulásáról, területi megoszlásáról.

A megye TOP-helyzetképét Terjékné Kaposi Andrea kulturális közösségfejlesztő mentor elemezte. A megyében 12 nyertes pályázat van, amelyek összesen 33 települést érintenek. Nagyon jó a munkakapcsolat a megyei kulturális közösségfejlesztő mentor kollégák és a TOP pályázatok megvalósító, mint mentoráltak között. A megyei aktivitás jelentős, magas részvételi arány a Cselekvő közösségek projekt programjain és képzésein.

Kéri Viola Vésztő és környéke fejlesztéseit prezentálta. Fejlesztési célterületek Észak-Vésztő és Körösújfalu, Közép-Vésztő, Dél-Vésztő és Bélmegyer. Mindhárom település a leghátrányosabb helyzetűek közé sorolható, hiszen kedvezőtlen a korösszetétel, alacsony a képzettség és a gazdasági aktivitás. A programban a kiemelt célcsoportok elsősorban a hátrányos helyzetű fiatalkorúak, az idősek és a helyi roma közösség. A projekt céljai – az érintett célcsoportok együttműködésével – a társadalmi felzárkóztatási problémák közös megoldása, a résztvevők egymás iránti felelősségtudatának erősítése és a civil aktivitás fellendítése.

„Az orosházi közösségért -mert a közösségünk a jövőnk!” címmel tartott előadást Püspöki Sinka Edit, projektmenedzser az Orosházi Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda képviselője. Orosháza Város Önkormányzata és a Jövő Építők Turisztikai Desztináció Menedzsment Közhasznú Egyesületének konzorciumában valósulnak meg a TOP projekt célkitűzései. A közös munkát januárban kezdték el: jelenleg zajlik a közösségi beszélgetéssorozat, valamint az online kérdőívek és a személyes interjúk elkészítése. Önálló kezdeményezésként indult el, hogy a civilek közösségi összejövetelt rendeztek a helyi könyvtárban, ahol a fő kérdés az volt, hogy miként járulhatnak hozzá a fiatalok a város fejlődéséhez. A Közösségek Hete programsorozathoz a Kreativitás, innováció, kihívások – Szakmai közösségek bemutatkozása témakörben csatlakoznak. 

Az előadások sorát Pocsajiné Fábián Magdolna, a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületének elnöke zárta, aki a közösségfejlesztés alapjaira utalt az előadásában. Szervezetük küldetése az alakuló, induló közösségek, kezdeményezések „helyzetbe hozása”, bátorítása, önálló cselekvésre ösztönzése; a helyi társadalom fejlesztése. A közösségfejlesztés a közösség önmaga általi fejlesztését jelenti. A közösségfejlesztők feladata, hogy a településen élők elkötelezetté váljanak a jövőjük építésében. Katalizátor és segítő szerepet kell vállalniuk, motiválniuk kell a lakosságot mindezt úgy, hogy a közösség önállóan cselekedjen.

A délutáni műhelymunka keretében a résztvevők, a TOP-os pályázatokkal kapcsolatos aktuális kérdéseiket és eddigi tapasztalataikat osztották meg egymással.