Regionális mentorhálózati találkozó a Körösök Völgye ölelésében

A „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelet projekt keretében Békés megye adott otthont a Nemzeti Művelődési Intézet koordinációjában működő kulturális közösségfejlesztő mentorhálózat soron következő regionális találkozójának 2018.11.22. és 23-án.

A mentorhálózat Békés megyei tagjai, mint házigazdák, igyekeztek bemutatni a mások számára is értékes Békés megyére jellemző közösségi, kulturális értékeket. Ez egyrészt nagyon könnyű, másrészt   nagyon nehéz feladat is volt, hiszen nálunk különösen sok a bemutatásra érdemes gyakorlat, a közösségéért tenni akaró, értéket teremtő cselekvő ember.

A találkozó következő állomása a Vésztő és Szeghalom között található Vidra Tanya Étterem és Panzió volt.  Mint tudjuk Békés megye a Körösök Völgye ölelésében fekszik. A természetközeli helyszínnel fel kívántuk hívni a figyelmet arra, hogy milyen szép vidéken járnak munkatársaink. A turisták kedvenc útvonala is, hiszen itt halad el az országos Kék túra útvonal Dél alföldi szakasza is. A Körös híd lábánál, a Sebes-Körös és Holt-Körös torkolatánál csodás környezetben található a panzió. Itt már vártak bennünket a Dévaványai Hagyományőrző Nők Egyesületének tagjai, akik a vállalkozó kedvűeket megismertették a Sárrétre jellemző házi lekváros kifli és diós kürtős kalács elkészítésével. Természetesen bőséges kóstolóval láttak el bennünket. Dévaványa és Szeghalom jellegzetes néptáncaival is felkerült a térképre. Mahovics Tamás a Belencéres Táncegyüttes néptáncpedagógusa és az Erdei Attila, valamint Erdeiné Mucsi Márta alkotta Népzenei Együttes nagyszerű hangulatú muzsikával és tánctanítással emelte a hangulatot. Az azt követő kulturális vetélkedő hangulata utánozhatatlan, ehhez a kollégák humora, műveltsége és a személyiségük a garancia.

A találkozó lényege mindig az, hogy a beszélgetések alkalmával, az asztaloknál komoly szakmai kérdéseket is átbeszélünk, megvitatunk. Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet Cselekvő Közösségek projekt szakmai vezetője és Tóth Vivien mentor koordinátor mellett, vendégünk volt Pocsajiné Fábián Magdolna a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesületének titkára, aki „kiemelt helyi érték” személetével, és tapasztalatával sokunkat formált, érzékenyített már a közművelődés területén.

Másnap, november 23-án a résztvevők Szeghalom nevezetes épületeivel ismerkedtek meg a városnéző séta alkalmával. Kele József helytörténész, a Nagy Miklós Városi Könyvtár és Sárréti Közérdekű Muzeális Gyűjtemény muzeológusa kalauzolta az érdeklődőket a város múltjában. Az alig egy órás program keretében évszázadok, híres történelmi és irodalmi alakok elevenedtek meg a hallgatóság előtt.

A mentorok mentora tanácsadás keretében ezen a napon beszélgettünk a közösségi kérőívek összeállításának szempontjairól, jó gyakorlatairól, illetve átbeszéltük a problémát okozó megfogalmazásokat is. Segítségünkre volt ebben Józóné Majdanics Melinda egy, a kutatásban, kérdőívezésben járatos szakember és Vajda Árpád a mentorok mentora.

Reméljük, hogy mind a bemutatkozó intézményeknél és civil kezdeményezések kapcsán szerzett tapasztaltok, azok kommunikációja, a közösségek bevonásának szándéka és módszerei inspirálóan hatottak a kollégákra is. A beszélgetések eredményeiről, javaslatairól a következő szakmai módszertani napon számolunk be.