TOP18 az Alföld szívében- TOP nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése Jász-Nagykun-Szolnok megyében

“A projekt célja a helyi identitás és kohézió erősítése, ami egyben valahova tartozást is jelent. De attól, hogy valaki valahol él, még nem biztos, hogy a közösség része és hogy a közösség összetartó ereje hatni tud rá. Ha valaki részt vesz a közösségi programokon, vagy akár segítséget nyújt a közösségnek, az nagyszerű dolog, de a legfontosabb, az hogy a közösségi érzést át tudja adni az őt követő generációnak.” – ezekkel a gondolatokkal nyitotta meg a TOP projektek bemutatását szolgáló rendezvényt Dr. Csór György, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés alelnöke március 12-én, Szolnokon, az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban.

 Az alelnök előadásából megtudtuk, hogy mintegy 997 millió forintot nyújtott az önkormányzat a helyi identitást erősítő TOP pályázatokra. A közgyűlés alelnöke kifejezte örömét, hogy noha az Alföld népessége folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, az Alföld szívében, Jász-Nagykun-Szolnok megyében mégis aktív közösségek, amelyek fontosnak tartják és erősítik helyi identitásukat. „Örömmel láttam a térképen, ahogy kirajzolódik Jász-Nagykun-Szolnok megye, ami egy emberi szív alakjához hasonlítható. Büszkék vagyunk, hogy az Alföld közepén komoly munkát végzünk, a fejlesztések és az egyes települések megtartó erejének növelésében.” – tette hozzá az alelnök.

Az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ igazgatója, Molnár Lajos Milán köszöntőjében előadásában a modernizációval együtt járó, ám a közösségre és az identitásra is veszélyt jelentő történelmi időszakokat idézte fel, utalva a mozi, a televízió, napjainkban a világháló, azaz az internet virtuális közösségeire és azok személytelenségére. „A mi munkánk is azt bizonyítja, hogy soha nem volt ekkora szükség a közösségekre és a személyes találkozásokra, kapcsolatok építésére, a jó gyakorlatok átadására” – mondta, kiemelve a személyes kapcsolatokon alapuló közösségek szerepét.

A Cselekvő közösségek projekt céljait, munkáját és feladatait Fodor Tamás mutatta be a kék túraútvonalhoz hasonlítva az országjáró TOP projektekhez kapcsolódó rendezvényeket. Tóth Vivien mentorkoordinációs munkatárs beszélt a 18 állomásos országjáró rendezvénysorozat és a közösségfejlesztés kapcsolatáról.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei TOP-os projektekről a megyei mentoroktól kaptunk helyzetképet. Baranyi Anikó előadásában részletesen mutatta be a közösségfejlesztő mentorok munkáját és a TOP pályázatok kapcsolatát. Sikerük titka abban rejlik, hogy a helyi meglévő identitástudatra építenek, a helyi vezetőség pedig elkötelezett a közösségfejlesztő, -építő munka iránt. A közösségfejlesztő folyamatokba nem csupán bekapcsolódnak a helyiek, hanem aktívan részt is vesznek benne, ami elősegíti az együttműködést a térségben.

Szöllősi Sándor, a Zagyva-híd Közösségi Ház vezetője a Jánoshidán működő közösségi aktivitást mutatta be, azon belül pedig a helyiek élénk kulturális életét és a Zagyvaparti Nyárzáró rendezvényüket ismertette képes beszámolójában.

A TOP 5.3.1-16 program hatásairól, a közösségi megtartóerő fejlődéséről beszélt Dobos Gergely jászkapitány Jászágóról. „Még több OK, SzolnOK” címmel Dudás-Retter Gabriella, Gyuriczáné Hagyó Zsuzsa, Balogh Kristóf, Szabó Andrea, Tóth Katalin közösségfejlesztők tartottak egy igen pozitív hangvételű, inspiráló előadást.

Hajnal László kulturális közösségfejlesztő mentor szakmai beszámolójában a közösségfejlesztés és a közösségi tervezés megyei tapasztalatairól, gyakorlatáról beszélt. A helyi értékek feltárása kapcsán régi fényképeket gyűjtöttek össze, majd digitalizálták azokat. A program célja az volt, hogy ezzel is megőrizzék az értékeiket, erősítsék a helyiek önbecsülését és az elköteleződést a településük iránt.

Az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetés során a helyi aktuális feladatokról, tapasztalatokról esett szó.