A Zala megyei Vállus község pálos kolostorromjának régészeti feltárása

Az alulról szerveződő feltárás a Keszthelyi-hegység zsákfalujából, Vállusról indult. A település egyik lokálpatriótája ugyanis azzal a kéréssel kereste fel a területileg illetékes múzeum igazgatóját,  hogy támogassa a község határában – bár a sűrű erdőben, de a turista útvonal mentén – elhelyezkedő középkori, pálosrendi kolostorrom régészeti feltárását. Az ügyben illetékes keszthelyi Balatoni Múzeum igazgatója, Havasi Bálint régész-muzeológus felkarolta a kezdeményezést. 

A régészeti feltárást egyeztetések sora előzte meg a Balatoni Múzeum és a Göcseji Múzeum munkatársai között. A Göcseji Múzeum biztosította a feltáró régészt, régésztechnikusokat, saját részről a gépkocsit, az üzemanyagot, eszközöket. A Balatoni Múzeum vállalta, hogy biztosítja a feltárás anyagi fedezetét, megszervezi a régészeti feltárásban résztvevő munkások toborzását, valamint további régésztechnikusokat von be a munkálatokba. A feltárásban érdekelt polgármester pedig vállalta, hogy kedvezményes áron étkezést (ebéd) biztosít az ásatáson résztvevők számára.

A régészeti feltárás 2016. augusztus végétől kb. 1 hónapot vett igénybe, és remek példája az intézményközi és önkormányzati összefogásnak. Az együttműködés fontos sarokköve volt a közös érdek. A múzeumok érdekeltek a (hely)történeti múlt tudományos feldolgozásában, és az ásatáshoz kapcsolódó sajtómegjelenések ráirányítják a figyelmet a múzeumokra, ami látogatószám növekedést generálhat. Felkelti a potenciális szponzorok, illetve az egyház figyelmét, ami akár anyagi támogatás formájában lehetővé teszi a régészeti kutatások folytatását. Vállus község ugyanakkor kap egy turisztikai célpontot, ami az átlagos turistákon kívül be tudja vonzani az egyetlen hazai alapítású szerzetesrend iránt érdeklődőket is.

Vállus pálos kolostorromjának régészeti feltárása, esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Necze Gábor (2017)

Intézmény: Balatoni Múzeum és a zalaegerszegi székhelyű Göcseji Múzeum

Fotó: gocsejimuzeum.hu