Autisták a Tatabányai Múzeumban

A Tatabányai Múzeumban rendszeresen tartanak fejlesztő foglalkozásokat a tatai Esőemberek Egyesület által működtetett lakóotthon autistáinak. A program célja, hogy egyénre szabottan biztosítsa számukra a szociális és kommunikációs fejlődés lehetőségeit, és egyben élményszerzési lehetőség is nyújtson. Az autisták teljes személyiségét érintő fejlődészavar megnyilvánul a viselkedésében, a kölcsönös kommunikációban, a társas kapcsolatokban és a rugalmatlan viselkedésszervezésben. A terápia hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok segítséget kapjanak ezeken a területeken, így  képessé váljanak a nagyobb fokú önállóságra, a társadalomba való integrációra. 

A foglalkozás helyszíne a Tatabányai Múzeum Metamorfózis – Ember és természet kapcsolata az Által-ér völgyében című állandó kiállítása. A tárlaton az Átal-ér völgyében letelepedő ősembertől kezdve, azaz az őskortól napjainkig – végig lehet követni az ember történetét. Az Esőemberek Egyesület által működtetett, Tata, Fürdő utcai lakóotthonban egyéni illetve kiscsoportos fejlesztéseken vesznek részt a fiatalok, akik kialakult készségeit fontos természetes, funkcionális helyzetekben is alkalmazni, gyakorolni. A helyszín, a személyek és a tevékenységek váltása lényeges része az általánosításnak, ami az autizmussal élő embereknek szintén nehézséget okoz. Mindennapi életüknek (főleg fiatal illetve felnőtt korban) szerves részévé kell válnia a társadalmi megjelenésnek, a befogadó közösség érzékenyítésének az autizmus iránt. A múzeumba 2015 óta járnak az autisták, 2017 óta heti rendszerességgel. A fokozatosság miatt a fiatalok először csak nézelődtek, majd egyre hosszabb ideig, lépésről-lépésre vonták be őket a közös tevékenységekbe, foglalkozásokba. Ma már 60 perc a program ideje, amely közös együttműködést kíván.

A foglalkozás jelentősége részben az újszerűségében, részben pedig a feladat nehézségében rejlik. Az autizmussal élők számára a múzeum új környezetet jelent, és az együttműködésben lévő kölcsönösség pedig az esélyegyenlőség megteremtésének új lehetőségét mutatja meg. Ez csak úgy lehetséges, ha a fiatalok segítői, a szakemberek és a múzeum dolgozói között teljes egyetértés, összhang és szakmai eszmecsere jön létre.

Autisták a tatabányai múzeumban, esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Gucsi – Véghné Dobos Éva (2017)

Intézmény: Tatabányai Múzeum és az Esőemberek Egyesület

Fotó: www.museum.hu