Az élő múzeum Noszvajon, azaz élet a tájházban

A Gazdaház mindenkori vezetője és turisztikai menedzsere, megalapítása óta törekszik arra, hogy élettel töltse meg a tájházat.  Ezért  a helyi civil szervezetekkel karöltve az épület látogathatóságán túl, állandó foglalkozásokkal, attrakciókkal és évente több alkalommal rendezvényekkel csalogatják az érdeklődőket a helyszínre. 

A noszvaji tájházat 20 éve alapították. Maga az épület 1887-ben két család számára épült. A tájház berendezésében és a falu értékeinek felkutatásában nagy szerepet játszottak az egri Dobó István Vármúzeum munkatársai. A tájház a helyi parasztság életét mutatja be. Első szobájában a Vármúzeum tulajdonában lévő berendezési tárgyakkal berendezett lakószoba található ággyal, asztallal, paddal, fali tékával, ládával. A konyhában két kemencét találunk- ez a ház különlegessége. A hátsó szobában eredeti bútorok utángyártott másolatai találhatóak, a helyhez illő fazekas termékekkel, edényekkel, szőttesekkel. Itt tartják a foglalkozásokat, ez az élményszerzés helye is. Az udvaron található a szín kis nézőtérrel, és a mosdó. A szín alatt valósulnak meg a bemutatók, koncertek, előadások, étkezések. Az itt található kemence kiegészíti a benti kemencék sütési kapacitását. Az udvar félig füves, félig helyi kővel burkolt, egy része akadálymentes bejutást is biztosít. Az udvar a vásárok, játékok színhelye.

A tájház felújítása, látogathatóvá tétele után döntöttek úgy a tájház vezetői, hogy programokon keresztül hozzák közelebb a népi kultúrát a lakossághoz. Többek között sütögetést, gasztroprogramokat, kóstolókat, néptáncot, előadásokat, koncerteket, múzeumpedagógiai foglalkozásokat, -játékokat, hagyományőrző programokat és kézműves vásárokat tartottak, valamint célul tűzték ki a népi kismesterségek bemutatását, illetve újra tanítását. Ezek megvalósításának érdekében az önkormányzat gondnokot és tájház vezetőt alkalmazott, valamint együttműködést kötött a helyi civil szervezetekkel, akik törekednek a tagjaikat minél jobban bevonni a tevékenységbe.

A tájház a település lelke, hiszen összegyűjtve hordozza a település értékeit: nemcsak az épületek, az udvar, nemcsak a tárgyak, hanem a hozzájuk kapcsolódó szokásokat, hagyományokat, emberi sorsokat. Az élettel teli ház visszarepít a múltba, elgondolkodtat, összevetésre késztet. Minden benne megvalósuló program, rendezvény értéket közvetít.

Az élő múzeum Noszvajon, azaz élet a tájházban, esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Czinkéné Szűcs Krisztina (2017)

Intézmény: Noszvaji Gazdaház (tájház)

Fotó: noszvaj.hu