Kreatív Olvasóink Klubja, Tiszavasvári

Egyre általánosabb jelenség, hogy a közösségek tagjai bezárkóznak otthonaikba és egyéni tevékenységeket végeznek. Ennek a folyamatnak súlyos következménye az elidegenedés, ami egyenesen arányos a helyi megtartóerő csökkenésével. Ez nem jelenti azt, hogy az emberek nem is vágynak arra, hogy közösségben legyenek. Az otthonokból való kimozdulást és együttlétet leginkább az gátolja meg, hogy nincsenek felderítve és aktivizálva azok a kapcsolódási pontok, amelyek az egyes közösségeket összekötik, másrészt pedig az egyének nem érzik azt, hogy a szavaiknak, tetteiknek hatása lenne, nem gondolják, hogy elérhetnék céljaikat a közösségben. A tiszavasvári Egyesített Közművelődési Intézmény és Könyvtár – Városi Könyvtár felfedezett egy olyan kapcsolódási pontot az olvasói körében, amely mentén aktivizálni lehetett a tagokat. Ezzel elindítottak egy folyamatot, amelyen keresztül lépésről-lépésre haladva eljutottak egy közösség létrejöttéig. Az eset jó példája az igények felismerésének és felélesztésének. 

Az Egyesített Közművelődési Intézmény és Könyvtár – Városi Könyvtár a tiszavasvári járás meghatározó intézménye. Jelentős szerepet vállal Tiszavasvári, valamint a környező települések szak- és szépirodalmi információs ellátásában, és közösségi színtér is. A könyvtár alkalmazottai felismerték, hogy csak akkor maradhat hosszútávon is fenntartható az intézmény, ha erőforrásaikat /helyszín, emberi erőforrás, szaktudás/ nem csupán egyoldalú szolgáltatás elvégzésére fordítják, hanem megvizsgálva az aktív tagok motivációját, kétoldalúvá teszik az erőforrások áramlását. 2007 augusztusától új, tágas épülettel, 5 fő szakalkalmazottal, kiterjedt kapcsolati hálóval és támogató attitűddel járulnak hozzá ahhoz, hogy az olvasás szeretete és az alkotás vágya köré közösségek szerveződjenek, és bontakozzanak ki az intézményben.

Kiderült, hogy az intézmény olvasói között többen fogékonyak a művészi alkotómunka iránt, sőt aktívan alkotnak is. A “Kreatív Olvasóink Klubja” összefogja ezeket az embereket és foglalkozásokat, kiállításokat szervez számukra. Az esettanulmány bemutatja, hogy a könyvtár munkatársai miként ismerték fel ezt az igényt, illetve hogyan építették fel és hogyan tartják össze a klubot. A jó gyakorlat végén javaslatokat is találhatnak azok, akik szeretnék hasonló  módon aktivizálni olvasóikat, közösségüket.

Kreatív Olvasóink Klubja – esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Konrád M. Dániel (2017)

Intézmény: tiszavasvári Egyesített Közművelődési Intézmény és Könyvtár – Városi Könyvtár

Fotó: kulturatvasvari.hu