Textiles tárgyalkotó közösségek Sárospatakon

Sárospatak a Zempléni-hegység és az Alföld találkozásánál, a Bodrog partján fekvő, kulturális értékekben és műemlékekben gazdag kisváros. A városkép meghatározó építménye a Makovecz Imre tervei alapján, 1983-ban épült művelődési ház, amelynek emberarcot idéző vonalait, különleges építészeti megoldásait, rejtett szimbólumait, évente közel 100.000 látogató tekinti meg. Az épületet beválasztották a világ tíz – 1983-ban átadott – legszebb épülete közé. A pezsgő kulturális életű kisváros művelődési háza éppúgy helyet ad a szabadidős tevékenységeknek, mint a színházi-, kamarai- és zenei előadásoknak, az irodalmi találkozóknak, a könyvtári szolgáltatásoknak, a tanácskozásoknak és a konferenciáknak.

Az intézmény, a település életének aktív résztvevőjeként, közösségi-, művelődési lehetőségeket nyújt a lakosság számára, a helyi adottságokat, -értékeket, -érdekeket és szükségleteket figyelembe véve. Kezdeményező-, támogató- és összekötő szerepet tölt be, ugyanakkor mindig nyitottan fogadja a közösségi-, vagy egyéni ötleteket. Pályázataiban együttműködik az önkormányzattal, a helyi közösségekkel és alapítványokkal. A Palotáson működő jelentős számú önszerveződő közösséggel együttműködve színvonalas kulturális programokat kínálnak a lakosság számára, ezzel segítve a települési szintű összetartozás érzését. A „művelődési házban” otthonra találó közösségek és civil szervezetek kreatív alkotótevékenységéhez az intézmény térítésmentesen biztosítja a helyet és a tárgyi feltételeket, művészi tevékenységük bemutatására fellépési lehetőséget nyújt. A Művelődés Háza több, évente visszatérő kulturális programot rendez, illetve részt vesz a szervezésükben a többi egyesülettel karöltve. Ezek közül több rendezvénynek az otthona is az intézmény. Fontos szempont, hogy a programkínálat gyermek és családbarát legyen, ezzel elősegítve minél fiatalabb korban a kultúra iránti fogékonyság kialakulását. Illetve a rendezvények célja még a generációk közötti kapcsolatok megteremtése, ápolása. Az önkéntes munka is jelen van az intézmény életében.

Az esettanulmány a sárospataki A Művelődés Háza és Könyvtárában működő két textiles tárgyalkotó csoport tevékenységét mutatja be. A több mint négy évtizedes múltra visszatekintő Lorántffy Zsuzsanna Hímző Műhely és a 2004 óta működő Foltos Pille Kör működése számos azonosságot és különbözőséget mutat. Működési területük a textilművesség, amely a kézművesmunkától egészen a gépi feldolgozásig számos tevékenységet felölel. Míg a nemzeti kincsként is emlegetett Hímző Műhely, a történelmi múltú úri hímzés motívumait és más magyarországi tájegységek anyagát dolgozza fel, addig a Foltos Kör, a hazánkban csak az elmúlt évtizedekben ismertté vált, patchwork technikával dolgozik. 

Textiles tárgyalkotó közösségek Sárospatakon – esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Bencsik Mátyás és Csatlósné Komáromi Katalin (2017)

Intézmény: A Művelődés Háza és Könyvtára

Fotó: amuvelodeshaza.hu