Sok jó gyakorlat két helyen – az Illyés Gyula Megyei Könyvtár és Wosinsky Mór Megyei Múzeum

A sokszínű, és jó példával elöl járó Illyés Gyula Megyei Könyvtár és Wosinsky Mór Megyei Múzeum, segítik a megye kisebb intézményeit és rendszeresen látogatják azokat. A két intézmény öt éve közös vállalkozásba fogott, megteremtve a Szekszárdi Magasiskolát.

“1961-ben nyílt meg a jelenlegi Illyés Gyula Megyei Könyvtár központi épületének kapuja az olvasók előtt. Az első volt a világháború után az eleve könyvtárnak tervezett épületek sorában, magában hordozva a könyvtárosság akkori szakmai álláspontját, annak minden hibájával együtt. Kicsi, mert 60 ezer dokumentum befogadására tervezték, viszont jelenlegi állománya ennek több mint hatszorosa, emellett nem felel meg az olvasói igényeknek: inkább raktár, mint közösségi tér.” – így írt Liebhauser János az épületről 2011-ben, annak 50 éves évfordulóján.

Wosinsky Mór régész és bibliofil tudós pap számos hazai és külföldi expedíciója során összegyűjtött régészeti anyag elhelyezését már nem tudta megoldani. Ekkor határozta el, hogy megalapítja Tolna vármegye múzeumát. Az első kiállítás a millennium évében, 1896-ban nyílt meg. Az épület Herzog Fülöp és Schickedanz Albert munkáját dicséri, akik nevéhez olyan épületek tervezése fűződött, mint a budapesti Szépművészeti Múzeum vagy a Műcsarnok.

A két intézmény 2013 nyarán hirdette meg első alkalommal a kezdő írók és az irodalmi alkotás iránt érdeklődők számára programjait, Szekszárdi Magasiskola Írói alkotótábor és mesterkurzus címmel. Az elképzelés megvalósításának előzményei közé tartozik számos és jelentős esemény, folyamatos kulturális tevékenység, amely Szekszárd városában a városi és megyei önkormányzat támogatásával, a Wosinsky Mór Megyei Múzeum, a Tolna Megyei Illyés Gyula Könyvtár, a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kara és más intézmények közreműködésével hosszú évek óta folyt. Az egyik legkiemelkedőbb esemény az évente január 19-én megrendezett Mészöly-nap, amelyen az előző év legjobb prózai munkáját elismerő Mészöly Miklós-díjat adják át, és ehhez a naphoz kapcsolódóan számos kulturális esemény zajlik.
Az írói alkotótábor és mesterkurzust országos szinten, évente egy alkalommal rendezik meg „a mészölyi felfogásnak” megfelelően. A kurzus foglalkozásait többségében Mészöly Miklós életművéhez, illetve személyéhez is kötődő, ismert írók és költők tartják, akik mellett szerepet kapnak más műfajok jeles alkotó-, illetve előadóművészei, valamint az irodalmi élet más területein (könyvkiadás, műkritika) tevékenykedő, elismert szereplők, akik hozzájárulnak a jelentkezők ismereteinek gazdagodásához.

A Szekszárdi Magasiskola a város egyik legszínesebb összefogását eredményezi, az egy hetes program helyszínei között szerepel a Wosinsky Mór Megyei Múzeum három intézménye (Irodalom Háza-Mészöly Miklós Emlékház, Babits Mihály Emlékház, Vármegye háza kávézója), a Placc-Ifjúsági Közösségi Tér, a Szekszárdi Bormúzeum, az Ízlelő étterem (lásd Esélyegyenlőség című bekezdés), valamint a Mészöly-tanya a Porkoláb völgyben.

Sok jó gyakorlat két helyen – az Illyés Gyula Megyei Könyvtár és Wosinsky Mór Megyei Múzeum, esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Kedves Tímea (2017)

Intézmény: az Illyés Gyula Megyei Könyvtár és Wosinsky Mór Megyei Múzeum

Fotó: magasiskola.com