„Emberekért, emberekkel dolgozunk közösségeinkért!” – TOP nyertes „Jó gyakorlatok” bemutatása, népszerűsítése Baranya megyében

Baranya megyei szakmai napunknak a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara szolgált helyszínéül március 20-án, ahol Dr. habil. Huszár Zoltán egyetemi docens köszöntötte a résztvevőket. Beszédében kiemelte, hogy nagy megtiszteltetés az egyetemnek, hogy helyet adhatnak a rendezvénynek. Remek alkalom arra, hogy számos jó gyakorlatot megismerhessünk, amiből inspirálódhatunk, emellett a képzésben résztvevő diákok is teret kapnak projektjeik bemutatására.

A megnyitó beszédek sorát Bognárné Dr. habil Erdős Márta egyetemi docenst folytatta, aki kifejtette, hogy a szakmai nap azért nagyon fontos, mert gyakorló szakemberek oszthatják meg tapasztalataikat a hallgatókkal. A közösségfejlesztés alapja a bizalom egymás iránt, lehetőség, hogy mások számára alkotó módon dolgozhassunk, a valódi közösségek cselekvő közösségek, ezért is teli találtat a projekt címe. A Cselekvő közösségek projekt szakmai segítséget és iránymutatást nyújthat a közösségfejlesztésben dolgozóknak és a tanulóknak egyaránt, elért eredményeire építhetnek a közösségfejlesztők.

Ahogy azt már megszokhattuk a Cselekvő közösségeket bemutató kisfilm levetítése után a projekt célját és kapcsolatát a TOP pályázatokkal Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet Cselekvő közösségek projekt szakmai vezetője ismertette. Tóth Vivien, az NMI Művelődési Intézet Cselekvő közösségek projekt mentorkoordinációs munkatársa arról számolt be, miként kapcsolódik a közösségfejlesztés szakmai módszertana a TOP pályázatokhoz.

A továbbiakban a megyében zajló TOP pályázatokról kaptunk átfogó képet közösségfejlesztő mentoraink Kékesi Eszter és Kovács Fanny előadásából. „A helyi identitás és kohézió erősítése pályázatokra a TOP – 5.3.1. esetében 13 konzorcium jött létre, amely 94 települést érint, még a TOP – 6.9.2. 1 nyertes település van 13 célterülettel. Mi folyik a terepen és hogyan segítik mentoraink a nyerteseket? Helyszíni mentorálás, tanácsadás, szakmai kiadványok, képzések és szakmai műhelyek szervezésével járulnak hozzá a projektek haladásához.

A Baranya Megyei Önkormányzat képviseletében Ötvös Mónika, területfejlesztési referens osztotta meg velünk a TOP pályázatokkal kapcsolatos tapasztalatait. Az önkormányzathoz öt pályázat tartozik: Vajszló, Sásd, Drávafok, Mozsgó és Kisdobsza, amelyek átlagban 6-7 települést foglalnak magukba. Bepillantást nyerhettünk az önkormányzat által végzett projekttevékenységekbe, mint például megalapozó dokumentumok elkészítése, pályázat benyújtása, támogatási szerződés megkötése, kapcsolattartás, helyi cselekvési terv elkészítése. A településekhez tartozó tevékenységek közösségi tervezés, rendezvények szervezése, lebonyolítása, részvételi fórumok szervezése és tapasztalatcseréken való részvétel. Természetesen ez csak néhány példa az egyes feladatokból. A projektek alapja a kapcsolattartás, ami elengedhetetlen. Külön kiemelte mentoraink segítségét, akikkel összefogva minden nehézséget meg tudnak oldani.

Kárpáti Jenő Magyarszék polgármestere ismertette a térségben zajló fejlesztéseket. A konzorciumot 9 település alkotja és a konzorciumot vezető település Magyarszék. A pályázat keretében települési értéktárat hoztak létre, amelynek különlegessége, hogy nem csak egy épület, hanem szellemi és tárgyi emlékek és emberek gyűjtése is helyet kap az értéktárban. Nagyon fontos számukra az identitás, a hovatartozás megerősítése. A céljuk, hogy a településeken mindenki megtalálja magában az értéket, amivel a saját közösségét tudja gyarapítani. Készülő kiadványuk is ezt segíti elő, amelyet a települések közösen írnak meg, kiemelve sajátosságaikat, egyediségüket.

A kisdobszai fejlesztéseket Toth-Kovács Lívia, szakmai vezető prezentálta. Nyolc település tartozik hozzájuk, a fejlesztések célja a hagyományok felelevenítése és továbbadása a fiataloknak, ehhez alakítják programjaikat is. Helytörténeti napot szerveztek, amely a helyi identitásról szólt, van egy emlékfaluk, amely nagyjaiknak állít emléket. Kulturális programjaik során a néptánc, táncház, lovaglás, nemezelés kerülnek előtérbe. Programjaik kialakításakor a helyi igényekre építenek és igyekeznek a fiatalabb és az idősebb generációt is megszólítani.

KertÉsz azaz, Kertvárosi Értelmes Emberek Szövetsége közösség jó gyakorlatait P. Kovács Éva ismertette. Közösségük egy városi vetélkedőnek köszönhetően jött létre és most ünneplik 10. évfordulójukat. A közösség együtt maradt, volt egy közös cél, ami összekovácsolta őket, azóta minden évben megszervezik nagyszabású „Nyitott kapuk” programjukat. A program célja, a kertvárosi lakosok összekovácsolása és lehetőség a bemutatkozásra. A tagok rendszeresen találkoznak, minden alkalommal legalább 20-25 fő jelen van. Nemrég megalakult ifjúsági tagozatuk is, akik a KertÉszKék nevet kapták.

Mozsgó és térsége közösségének fejlesztését Puskásné Horváth Éva előadásából ismerhettük meg, aki szakmai vezető és közöségfejlesztő is a projektben. A pályázat 7 települést fog össze, a konzorciumvezető a Baranya megyei Önkormányzat. A települések hangadói, polgármesterek, jegyzők, pedagógusok elkészítettek egy cselekvési tervet. A programok során a legfőbb cél a helyi hagyományok feltárása és bemutatása, ezért szerveztek szomszédolást a települések között.  A lakossági fórumokon a helyi lakosoknak elmondhatják véleményüket és igényeiket is. Nagyon fontos a személyesség, ezért személyre szólóan hívják meg az embereket a különböző eseményekre. A pályázat legfontosabb eredménye a falvak együttműködése, minden településen beindult a közösségfejlesztés, azokat is megszólaltatják, akiket eddig még nem.

Bánki Eszter a Baranya megyei kulturális intézményrendszer által nyújtott szakmai támogatást az önkormányzatoknak, közösségszervezőknek mutatta be. Kiemelte a múzeumi együttműködést. Az intézmény fő célja, hogy az általuk gondozott tudásbázis az egyéni és közösségi identitás megerősítésének, kulturális önismeretének és megújulásának forrása legyen. A könyvtárak esetében a szakmai együttműködésben az intézményekkel, civil szervezetekkel, az olvasás népszerűsítése, a digitális kompetenciák fejlesztése, a megye kulturális örökségének megőrzése a cél. A közművelődési feladatok esetében segít a közművelődési helyi rendelet megalkotásában, részt vesz a közművelődési szakemberek képzésében és tanácsot ad a közös feladatellátásban.

A délutáni műhelymunka keretében öt kis műhelyt alakítottunk ki, amelyek különböző csoportok munkáit hivatott bemutatni. A résztvevők a vokányi idősekkel csavartésztát, a kisdobszai csapattal fülbevalót és kitűzőt készíthettek. A Gyümölcsoltó Alapítvány a gyümölcsfa oltás praktikáit osztotta meg, Popa Zoltán pedig a solymászat alapjait ismertette. Bánki Eszter az Ifjúsági Értékőr Programról beszélt az érdeklődőknek.

A délután második részében közösségszervezés alapszakon tanuló hallgatók mutatták be elindított projektjeiket. A kezdeményezések között szerepelt az ’Ezer Lámpás Éjszakája Pécsett’, amely kallódó gyermekek megsegítésére szervezett közösségi programok tervezete. Egy az iskolai közösségi szolgálatot segítő honlap kidolgozása. Kihasználatlan egyetemi terek közösségi térré való alakítása és az egyetem bölcsész szakos hallgatóinak művelődési szokásainak vizsgálata.

Zárásként Dr. Huszár László megköszönte hogy számos érdekes és hasznos tapasztalattal gazdagodott a hallgatóság és külön köszönetét fejezte ki azért is, hogy a program lehetőséget adott a hallgatók bemutatkozására.