Tartozni valahová, hasznos tagjává válni a közösségnek!

“A kulturális intézmények felkészítése működésük társadalmiasítására” című rendezvénysorozatunk következő szakmai rendezvényét április 12-én, Egerben, az Eszterházy Károly Egyetem Líceum épületében rendeztük meg.

A programot a kulturális intézmények közösségi részvételen alapuló működését elősegítő módszertani gyakorlatok folyamatos fejlesztése céljából, a „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” projekt keretében rendezi meg a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, az NMI Művelődési Intézet Közhasznú Nonprofit Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciuma.

Ezúttal Heves, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék közművelődéi intézményeinek szakemberei vettek részt a szakmai programon.

A szakmai napot Fodor Tamás, az NMI Művelődési Intézet Cselekvő közösségek projektjének szakmai vezetője nyitotta meg, részletesen beszélt a projekt szakmafejlesztési céljairól, valamint az eddig elvégzett feladatokról beszélt.

Heves megyét Valló Ede, a hatvani Grassalkovich Művelődési Ház igazgatója képviselte, aki a ’Rendezvényszervezés közösségi alapon – a hatvani Jam Garden bemutatása’ címmel tartott előadást. A Jam Garden kialakításával két fontos feladatot oldottak meg: a kastély udvarát közösségi térként kezdték használni, illetve sikerült a fiatal generációnak olyan programokat kínálni, ami a városban tartotta őket és további cselekvésre motiválta. Kialakítottak egy zenés, beszélgetős teret, amely később nem csupán a fiatalokat vonzotta, hanem a családtagokat is, akiket szintén bevontak a szervezési munkálatokba. Ma már minden korosztálynak kínál kulturális programot, szórakozási lehetőséget a Jam Garden.

Polonkai Katalin a palotási Mihályfi Ernő Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója ’Együtt egymásért – Közösségekkel Palotás jövőjéért’ címmel mutatta be a települést, és annak közösségeit. Palotás számos épített és természeti örökséggel rendelkezik, amelyek megóvása és hosszú távú fenntartása az utókor számára, a település szívügye. Településünk kulturális öröksége gazdagnak mondható: saját népviselettel bírnak, hagyományok kapcsolódnak a menyasszony kalácshoz, az aratási koszorúhoz. A hagyományokat helytörténeti gyűjtemény őrzi, ahol bútorokat, használati tárgyakat és eszközöket mutatnak be. Sok hagyományt elevenítenek fel a rendezvényeiken: például az adventi-, a karácsonyi, a farsangi és a húsvéti szokásokat. A településen 5 civil szervezet működik. Hagyományőrző csoportjaik és helyi alkotóik a kulturális örökségük, hagyományaik, értékeik tovább éltetésén munkálkodnak tevékenységük által. Az intézmény hat alapértéket határozott meg, amelyek alapján működik a közösség érdekében: nyitottság, kommunikáció, párbeszéd, együttműködés, közösségi döntések, helyi cselekvés.

Bánhorvátiban a legfontosabb célkitűzés a lakosság ösztönzése, az aktív szerepvállalás elérés a közösségben – ezt Pál Gábor László, a Berkes János Művelődési Ház és Könyvtár kulturális szervezője fogalmazta meg ’A helyi lakosság ösztönzése aktív szerepvállalásra’ című előadásában. Minden korosztálynak kínálnak programokat, amelyekkel bevonják őket a kis település közösségi életébe. A település működik óvoda és iskola is, ők az egyik legaktívabb korosztály. A fiatalkorúak bevonására is vannak törekvések, kihasználva a digitális világ adta lehetőségeket. A középkorúakat a kézműves elfoglaltságok, a közösségi beszélgetéseket vonzzák leginkább. A másik igen tevékeny korosztály a nyugdíjasoké. A nyugdíjas klub tagjai részt vesznek minden közösségi megmozduláson.  Számukra nagyon fontos a közösség, hiszen az a valahová tartozást jelenti számukra. Pál Gábor László a programok közül a Bánhorváti Krumplis Lángos fesztivált emelte ki, amely mára országos hírűvé nőtte ki magát.

A délutáni műhelymunkában a társdalmiasítás, a közösségi alapon való működés módszertani kérdéseiről, a feltételrendszereiről, jogszabályi hátteréről beszélgettek a résztvevők.