„Vendégségben a múzeumban” – a Kuny Domokos Múzeum Német Nemzetiségi Múzeumának jó gyakorlata

Az esettanulmány a tatai Kuny Domokos Múzeum Német Nemzetiségi Múzeumot, illetve annak egyik, 2011 óta minden évben megtartott „Vendégségben a múzeumban” elnevezésű tevékenységét mutatja be. Az intézmény a projekt keretein belül nem csak sikeresen kapcsolja össze a „múzeumot” a helyi közösségekkel, hanem az intézmény-önkormányzati  együttműködés jó példájaként is kiváló.

A „Vendégségben a múzeumban” programsorozat és kiállítás a helyi sváb közösségek bemutatkozására ad lehetőséget. Minden évben más-más települést ismerhet meg a közönség tavasztól egészen késő őszig, a múzeum helyszíni keretein belül. Az adott település egy időszaki kiállításra, valamint múzeumi berendezésére kap lehetőséget és szakmai segítséget, illetve előre egyeztetett időpontokban rendezvényeket bonyolíthat le az intézmény területén .

A projekt, hét éves fennállása alatt, „kiforrta magát”. A kezdeti formabontó alapötletből megvalósuló program szervezői, a komoly sikerek mellett megtapasztalták a mélypontot is az elmúlt évek folyamán.  A szakemberek tevékeny hozzáállásával, valamint a helyi német nemzetiségi önkormányzat támogatásával és a helyi közösségek tenni akarásával sikerült elérni, hogy a programsorozat napjainkban is sikeresen működik a vizek városában.

Tata Német Nemzetiségi Múzeum – esettanulmány

Az esettanulmányt készítette: Illyés Irén Zsuzsa  Kulturális közösségfejlesztő mentor  (2017)

Intézmény: Kuny Domokos Múzeum Német Nemzetiségi Múzeumának