Értékeink helyben vannak

Értékeink helyben vannak címmel valósul meg mintaprojekt Bejcgyertyánoson, melynek bemutató szakmai napja 2018. 09. 19-én, szeptember egy nyárias szép napján zajlott.

 Lendvai Veronika polgármester köszöntője után Dr. Arapovics Mária, a Cselekvő közösségek projekt szakmai vezetője mutatta be a kiemelt projektet, melyet azzal vezetett be, hogy kis mellékutakon érkezve az apró vasi településre, sokat látott, (nem úgy, mint amikor főútvonalakon száguld át az ember a tájon), és mélyen megérintette a vasi vidék aurája, gondozottsága. A bókot a hallgatóság elégedetten nyugtázta. (Hamvas Béla „öt géniuszára” utalva: ebből három határmezsgyéjén van e vidék.)

 Bejcgyertyános települést, és annak értékeit Dr. Lendvai Róbert jegyző mutatta be, vetített képes előadását remek humorral fűszerezve. Ezt követően Lendvai Veronika ismertette a mintaprojektet, amelyet a Helyi Értéktár Bizottság eddigi munkájára alapozva tervezték meg, középpontban a legjelesebb helyi hagyománnyal, a kosárkötés mesterségével. Ennek a prioritásnak számtalan összefüggése van: a hagyomány felélesztése, éltetése, továbbadása (fiatalok bevonásával), generációk együttműködése, kosárkötő tanfolyam beindítása. Ha régi fényében sikerül feltámasztani e kismesterség hagyományait, az települési vonzerőként is működhet, serkentve a turizmust. A fiatalok bevonására egyébként modern módszerekkel is készülnek:  infokommunikációs eszközök bevetésével. Tervben van új települési honlap létrehozása, a helyi nyilvánosság erősítésének szándékával. Remélik új helyi közösségek kialakulását, a helyi identitás erősítését, az esélyegyenlőség helyzetének javítását – mindezt közösségépítő programok segítségével tervezik létrehozni: a lakossági felmérésen már túl vannak, most az értékelése zajlik. A felmérést önkéntesek segítségével bonyolították le, lassan a lakossági tervezés következik.

 A projektvezető arról is szólt, hogy a nyáron helyismereti-régészeti tábort is szerveztek a helyi gyerekeknek – át is adta a szót a jelen lévő Ilon Gábornak, aki a tábort vezette. A szakember elmondta, legfőképpen azt igyekezett tudatosítani a gyerekekben, hogy településük helyi értékei az ő saját jövőjük zálogaként is értelmezhetőek: például, ha veszni hagyjuk értékeinket, azzal településünk turisztikai vonzereje is csökken.

 Színesítendő a napot, Némethné Baksa Eszti, „az Őrség mesemondója”, nagyrákosi polgármesterasszony, a Magyar Kultúra Lovagja beszélt a jelenlévőkhöz, és mondott el néhány őrségi mesét. (Bejcgyertyános nem az Őrséghez tartozik, hanem a Kemeneshátnak nevezett tájegységhez.)

 A nap programja nem érhetett volna másképpen véget, mint Pados Zoltán kosárfonó és egyik tanítványa bemutatójával, és remek babgulyással.