Fókuszban a kiadványaink

A Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás EFOP-1.3.1-15-2016-00001 kiemelt projekt keretében megjelent kiadványokat bemutató kerekasztal beszélgetésre került sor 2019. szeptember 3-án az Országos Széchényi Könyvtárban. A publikált eredmények rövid- és hosszútávú hatásait, a szakterületeken történő további hasznosításuk perspektíváit a projektben együttműködő partnerintézmények vezetői illetve a szakmai vezetők és munkatársak tekintették át. A résztvevőket Hammerstein Judit, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója köszöntötte.

 A projekt keretében módszertani fejlesztéseken, kutatásokon alapuló, jó gyakorlatokat tartalmazó segédanyagok készültek el és jelentek meg. Ezek a kiadványok mind a könyvtári, múzeumi és a közművelődési terület szakemberei, mind a TOP 5.3.1-16 és TOP 6.9.2-16 „A helyi identitás és kohézió erősítése” című programokat megvalósító helyi közösségek munkatársai, szakemberei, önkéntesei, szervezetei számára módszertani háttéranyagként szolgálnak helyi közösségi programjuk megvalósításához. A módszertani, kutatási és szakmai kiadványok anyagában a projekt fő célkitűzései tükröződnek: a közösségfejlesztés támogatása, az intézményi önkéntesség és esélyegyenlőség megteremtésének lehetősége, a közgyűjteményi, közművelődési szakterület módszertanának fejlesztési irányai. Amíg a könyvek az átfogó szakmai eredményeket mutatják be, a folyóiratok jellemzően az egyes szakterületek sajátosságaira helyezik a hangsúlyt.

A kerekasztal beszélgetés során Giczi András szakmai vezető (OSZK) tett fel a kiadványokkal és elkészítésükkel kapcsolatos kérdéseket a résztvevőknek.

Dr. Bereczki Ibolya a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese röviden összefoglalta, hogy milyen kiadványok jelentek meg a projekt keretében, hangsúlyozva az online elérhetőség fontosságát, hogy ezek a hazai és nemzetközi jó gyakorlatok a kulturális intézmények széles köre számára megismerhetőek és adaptálhatóak legyenek.

Dr. Arapovics Mária szakmai vezető (SZNM MOKK) kiemelte, hogy a projekt eredményeinek vizsgálata egyetemi szakdolgozatok, illetve doktori kutatások témáivá vált.

Fodor Tamás szakmai vezető (NMI) és Kalmár Erika kommunikációs csoportvezető (NMI) a belföldi és  külföldi tanulmányutak tapasztalatait összefoglaló, valamint a megyei TOP-nyertes jó gyakorlatokat bemutató kiadványokat ismertette.

A projekt valamennyi kiadványa a honlapról letölthető: https://cselekvokozossegek.hu/tudastar/

 

Módszertani kiadványok

Kutatási jelentések

Jó gyakorlatok gyűjteményei

Konferenciakötetek (online kiadványok)

  • Partnerségben a könyvtárral – In Partnership with Libraries (online kiadvány)
  • Partnerségben a közművelődéssel – In Partnership with Community Culture (online kiadvány)

A konzorciumi partnerek szakmai folyóiratainak Cselekvő közösségek tematikus különszámai

Múzeumi iránytű

Könyv, Könyvtár, Könyvtáros

Könyvtári Figyelő

Szín Közösségi Művelődés