Ezen az oldalon a Cselekvő közösségek projekt keretében kiadott szakmai folyóiratok tematikus számai érhetők el.

Összesen 4 folyóirat különszámait tesszük elérhetővé; ezek a következők:

  • Könyvtári Figyelő
  • Könyv, könyvtár, könyvtáros
  • Múzeumi Iránytű
  • Szín Közösségi Művelődés

Az egyes folyóiratok tematikus különszámai között az alább látható fülek segítségével lehet böngészni:

2019:

A könyvtár sokkal több, mint „internetesített” tartalmak összessége, ugyanis a személyesség, a kötődés és az identitás olyan faktorok, amelyeket az internet nem tud biztosítani, de a könyvtárak, a könyvtárosok igen. Ebben a különszámban az OSZK Könyvtári Intézet projektcsapata a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás (EFOP 1.3.1-15-2016-00001) projektben végzett munkája bemutatásával, nemzetközi kutatási beszámolóval és külföldi jó példával illusztrálja azt a többletet, amit kizárólag a fizikai valóságában élő könyvtár tud nyújtani használóinak, mely e projekt célkitűzéseinek is megfelelően az esélyegyenlőség, a közösségépítés, a társadalmi szerepvállalás és a társadalmiasított, azaz a közösségi részvételi alapú intézményi működés területén valósulhat meg.

Letöltés: Könyvtári Figyelő 29. (65.) évfolyam, 2019. – különszám

2018:

A Könyvtári Figyelő ez évi, a „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” EFOP-1.3.1-15-2016-00001 projekt keretében megjelent különszámban a könyvtáros, múzeumpedagógus, építész szerzők a közösségi terek megújuló funkcióival, a közösségek által rokonszenvvel kísért térszervezéssel, a közgyűjtemények használócentrikus, szolgáltatás-központú, közösség-vezérelt működését bemutató írásaikkal kapcsolódnak a projekt szakmai céljaihoz. A kötet bevezetőjében a projekt II. nemzetközi tudományos konferenciájáról is olvasható rövid híradás.

Letöltés: Könyvtári Figyelő 28. (64.) évfolyam, 2018. – különszám

2017:

Megjelent a Cselekvő közösségek projekt harmadik tematikus szakmai folyóirat különszáma. A Könyvtári Figyelő tematikus különszáma a projekt elméleti és módszertani kereteinek összefoglalása után a gyakorlati megvalósításra, a bevált módszerekre, a sikeres hazai és külföldi kezdeményezések bemutatására fókuszál és kitekint a hazai szakmai fórumok és a nemzetközi projektek munkájára is. Az írások többsége a fiatalok és a könyvtár kapcsolatát vizsgálja. A gazdag anyagot a Cselekvő közösségek projekt keretében beszerzett szakkönyvek közül néhány izgalmas kötetnek az ismertetése egészíti ki. A Könyvtári Figyelő az Országos Széchényi Könyvtár 1955-ben indult negyedéves megjelenésű, országos hatókörű, lektorált, tudományos szakfolyóirata. A hazai könyvtárügy és könyvtárpolitika elméleti kérdéseiről tájékoztat hosszabb tanulmányok formájában, bemutatja a szakmai műhelymunkákat, fejlesztési programokat, átvehető jó gyakorlatokat, tájékoztatást ad – referátumgyűjtemény formájában – a külföldi könyvtár-és információtudomány kurrens állapotáról, szakmai trendjeiről. A könyvtárosképzés és tudományos könyvtári munka nélkülözhetetlen segédlete. Valamennyi hazai és külföldi könyvtártudományi adatbázis regisztrálja és dokumentálja a közreadott tartalmakat.

Letöltés: Könyvtári Figyelő 27. (63.) évfolyam, 2017. – különszám